Cele mai bune mixere verticale in 2026: watii de pe cutie si kilogramele reale
Cuprins
Biovita MB-1500PRO costa 670 de lei, are bol de 6 litri din inox, declara 2 kilograme de aluat si strange 95 la suta pareri pozitive din 414 note. E cel mai echilibrat aparat dintre cele 12 comparate. Sub 500 de lei, SeveShop de 4,7 litri are media 4,9 din 210 note. Pentru cine coace des si mult, Biovita MB-1800-MAX PRO costa 1.760 de lei si cantareste 12,4 kilograme.
Cifra care schimba felul in care te uiti la raft: Daewoo DHM150R declara 1.600 W si cantareste 3,3 kilograme, iar KitchenAid Artisan declara 300 W si cantareste aproape 11. Recenziile primului repeta ca aparatul tremura si se plimba pe blat la framantare.
Mai e o capcana, de vocabular: pe eMAG, „mixer vertical” e eticheta blenderului de imersie, nu a aparatului cu bol. Cele 12 produse de mai jos acopera ambele intelesuri, plus mixerele de mana cu bol rotativ, ca sa se vada diferenta. Preturile si notele sunt cele de pe eMAG la 18 septembrie 2026.
Cele 12 mixere, pe rand
Biovita MB-1500PRO, 6 L, 2 kg aluat
- bol 6 L inox, 1500 W
- 2 kg aluat declarat
- 6 trepte plus puls, miscare eliptica
- 414 note, 95% pozitive
Singura marca din comparatie care scrie negru pe alb cate kilograme de aluat duce aparatul, iar in cazul de fata sunt 2 kilograme la un bol de 6 litri, pentru 670 de lei. Cantareste 5,2 kilograme, adica 288 de wati declarati pe kilogram de aparat, undeva la mijlocul plajei din acest articol.
Are ventuze, capac antistropire si miscare eliptica, iar rezumatul celor 414 note vorbeste despre aluaturi de pana la un kilogram de faina duse fara probleme. Cele patru accesorii vin in pachet.
Rezerva care apare repetat in recenzii e zgomotul la vitezele mari si vibratiile in timpul framantarii, percepute ca nelinistitoare. Mai multi cumparatori semnaleaza ca bolul si accesoriile se spala manual, nu la masina de vase.
- 2 kg de aluat declarat in pagina de produs
- Bol de 6 litri din inox
- 95% pareri pozitive din 414 note
- Ventuze si capac antistropire
- Zgomotos la vitezele mari
- Vibreaza la framantare
- Accesorii de spalat manual
- Doar 6 trepte de viteza
SeveShop 4,7 L, 12 trepte, media 4,9
- bol 4,7 L inox, 1500 W
- 12 trepte de viteza, mod pulse
- cap rabatabil, 4,25 kg
- 210 note, 97% pozitive
Cea mai mare medie dintre aparatele sub 700 de lei: 4,9 din 210 note, cu 199 de note de cinci stele, la 499,88 lei. Are si cele mai multe trepte de viteza din comparatie, 12.
Cantareste 4,25 kilograme si are cap rabatabil, protectie la supraincalzire si sistem de siguranta in pagina de produs. Pretul pe litru de bol iese 106 lei, al doilea cel mai mic din articol.
Pagina de produs il trece atat la uz rezidential, cat si comercial. Atentie la recenzii: o buna parte dintre ele descriu pasarea supelor crema, smoothie-uri si mancare de bebelus, adica folosirea unui blender vertical, nu a unui mixer cu bol.
eMAG pune la comun notele mai multor produse ale aceluiasi vanzator, asa ca media de 4,9 nu se refera doar la acest aparat.
- Media 4,9, cea mai mare sub 700 de lei
- 12 trepte de viteza
- 106 lei pe litru de bol
- Cap rabatabil si protectie la supraincalzire
- Recenzii amestecate cu alte produse
- Fara cifra de aluat in pagina de produs
- Bol de 4,7 litri, sub concurenta
- Marca fara istoric pe piata locala
Biovita MB-1800-MAX PRO, 7 L, 12,4 kg
- bol 7 L inox, 1800 W
- 2,4 kg aluat, carcasa de aluminiu
- 11 trepte, timer, 12,4 kg
- 59 note, 99% pozitive
Cel mai greu aparat din comparatie, 12,4 kilograme, si singurul despre care cumparatorii scriu explicit ca nu se misca de pe blat la un kilogram si jumatate de faina. Raportul dintre watii declarati si greutate iese 145 W pe kilogram, de peste trei ori mai mic decat la mixerele de 400-700 de lei.
Aceeasi proportie se vede si in felul cum e descris in recenzii: silentios, fara incalzire dupa utilizari lungi, cu carcasa de aluminiu si accesorii de inox. Are timer si buton de blocare.
Cele 59 de note vin de la 42 de cumparatori confirmati, o baza mica fata de modelele de sub 700 de lei. Pretul de 1.
760 de lei il scoate din discutie pentru cine coace de cateva ori pe an, iar 12,4 kilograme inseamna ca ramane permanent pe blat.
- 12,4 kg, stabil la framantare
- 2,4 kg de aluat declarat
- Carcasa de aluminiu, accesorii de inox
- Timer si 11 trepte de viteza
- 1.760 de lei
- Doar 59 de note
- 12,4 kg, nu se muta usor
- Ocupa permanent blatul
Daewoo DHM150R, 4,5 L, cel mai votat
- bol 4,5 L inox, 1600 W
- 10 trepte plus puls, 3,3 kg
- bol rotativ, oprire automata
- 554 de note, 82% pozitive
Are cele mai multe note din comparatie, 554, si cel mai mic pret pe litru de bol, 91 de lei, la 409,99 lei pentru un bol de 4,5 litri din inox. Cifra care explica restul: 1.600 W declarati la 3,3 kilograme, adica 485 de wati pe kilogram, cel mai mare raport din articol.
Rezumatul recenziilor confirma ce sugereaza proportia, cu o rezerva repetata de multi cumparatori despre stabilitate si vibratii, aparatul care se misca si trebuie tinut sau asezat pe o suprafata solida. Rata de multumire e cea mai slaba din comparatie: 82 la suta pareri pozitive, cu 49 de note de o stea si 19 de doua stele, adica 12,3 la suta din total.
Mai multi cumparatori descriu aparatul gafaind la un kilogram de faina pe treptele mici.
- 554 de note, cea mai mare baza
- 91 de lei pe litru de bol
- 10 trepte plus puls
- Bol de inox de 4,5 litri
- Vibreaza si se deplaseaza pe blat
- 82% pozitive, cel mai slab din articol
- 3,3 kg, cel mai usor mixer cu bol
- Gafaie la un kilogram de faina
Biovita MB-1300, 5,5 L, 1,6 kg aluat
- bol 5,5 L inox, 1400 W
- 1,6 kg aluat declarat
- 6 trepte plus puls, 5 kg
- 222 de note, 93% pozitive
Costa cu 50 de lei mai putin decat MB-1500PRO si declara cu 400 de grame mai putin aluat, la un bol cu jumatate de litru mai mic. Proportiile raman aceleasi, 280 de wati pe kilogram de aparat.
Pachetul e mai bogat decat la fratele mai mare: tel, bol cu capac, carlig de framantare si doua palete de amestecare. Rezumatul celor 222 de note lauda bolul de inox si eficienta la aluaturi de pana la un kilogram de faina, iar un cumparator scrie ca il foloseste de aproape trei ani.
Aceeasi rezerva ca la toate aparatele usoare din clasa asta: zgomot si trepidatii vizibile la vitezele mari, in timpul framantarii. Cele 5 kilograme nu sunt suficiente ca sa tina aparatul nemiscat la aluaturi dense.
- 1,6 kg de aluat declarat
- Bol de 5,5 litri din inox
- Pachet cu doua palete si capac
- 93% pareri pozitive
- Trepideaza la viteze mari
- Zgomotos la framantare
- Doar 6 trepte
- Cu 50 de lei sub un model mai capabil
Daewoo DHM200MGW, cu masina de tocat
- bol 5,5 L inox, 2000 W
- masina de tocat, 1,2 kg/min
- 3 discuri de inox, 6,1 kg
- 138 de note, 88% pozitive
Singurul aparat din comparatie care vine cu masina de tocat si trei discuri de taiere din inox, la 626,95 lei, plus bolul de 5,5 litri si cei 2. 000 W declarati.
Cantareste 6,1 kilograme, cu aproape trei mai mult decat celalalt Daewoo din articol, ceea ce se vede in felul in care e descris la framantare. Capacitatea de tocare declarata e 1,2 kilograme pe minut.
Pretul pe litru de bol iese 114 lei. Rezerva repetata in recenzii e ca aluatul urca pe carlig si pe arcul de deasupra, din lipsa unei protectii.
Pe partea de tocare, mai multi cumparatori spun ca e mai slaba decat o masina dedicata de 2.000 W, iar carcasa de plastic nu inspira un aparat premium.
- Masina de tocat si 3 discuri incluse
- Bol de 5,5 litri din inox
- 6,1 kg, mai stabil decat DHM150R
- 2.000 W declarati
- Aluatul urca pe carlig
- Tocarea, mai slaba decat un aparat dedicat
- Carcasa de plastic
- 88% pozitive, sub media articolului
Biovita TITAN, 11 L, 4 kg aluat
- bol 11 L inox, 2000 W
- 4 kg aluat declarat
- motor cu inductie, timer
- 20 de note, 100% pozitive
Cel mai mare bol din comparatie, 11 litri, si cea mai mare cantitate de aluat declarata, 4 kilograme, la 1. 990 de lei.
Pretul pe litru de bol iese 181 de lei, sub cel al modelului de 7 litri. Motorul cu inductie e argumentul tehnic: fara perii care se consuma, cu mai putin zgomot la putere egala.
Pagina produsului declara 2.000 W, timer, buton de blocare, protectie la supraincalzire si miscare eliptica. Cumparatorii scriu ca framanta pana la 2 kilograme de faina cu lichide si ca e surprinzator de silentios pentru puterea declarata.
Pagina produsului nu declara greutatea, singura din comparatie care o omite, iar la un aparat de dimensiunea asta cifra ar fi contat cel mai mult. Cele 20 de note vin de la 18 cumparatori, o baza prea mica pentru concluzii despre fiabilitate in timp.
- Bol de 11 litri
- 4 kg de aluat declarat
- Motor cu inductie, fara perii
- 181 de lei pe litru de bol
- Greutatea nu e declarata in pagina de produs
- Doar 20 de note
- 1.990 de lei
- Ocupa mult loc pe blat
KitchenAid Artisan 5KSM125EER, 4,8 L
- bol 4,8 L inox, 300 W
- 10 trepte, 10,98 kg
- miscare planetara, cap inclinat
- 11 note, 91% pozitive
Cel mai greu aparat pe litru de bol din comparatie: aproape 11 kilograme pentru 4,8 litri, adica 27 de wati declarati pe kilogram, de optsprezece ori mai putin decat la Daewoo DHM150R. E aparatul care arata cel mai bine de ce cifra de pe cutie nu spune mare lucru.
La 2.765,48 lei vine cu carcasa metalica, zece trepte si accesoriile clasice, iar o recenzie descrie doua paini din cate doua kilograme de faina plus aluat de biscuiti, fara pauze. Gama de accesorii care se monteaza pe priza frontala e cel mai bun motiv de cumparare.
Are doar 11 note pe eMAG, de la 8 cumparatori confirmati, iar una dintre ele, de trei stele, reclama ca bolul a ruginit. Pagina produsului are si erori vizibile: dimensiunile sunt trecute 370 pe 240 pe 360 de centimetri, evident milimetri.
- 10,98 kg, cel mai stabil raport din articol
- Accesorii care se monteaza pe priza frontala
- Carcasa metalica
- Miscare planetara adevarata
- 2.765 de lei
- Doar 11 note pe eMAG
- O recenzie reclama rugina pe bol
- Bol de 4,8 litri, sub modelele de 670 de lei
Latkon 5 in 1, blenderul vertical propriu-zis
- 800 W, 12 trepte, functie turbo
- pahar 600 ml, tocator, tel
- cutit cu 4 lame, 1 kg
- 250 de note, 98% pozitive
Pagina de produs eMAG il trece la tipul de produs „mixer vertical”, iar asta e eticheta oficiala a blenderului de imersie. Costa 219,99 lei si are 250 de note, cu media 4,93.
Setul de cinci piese acopera ce fac zilnic cele mai multe bucatarii: supa crema direct in oala, smoothie, tocat ceapa, batut albusuri si spumat lapte. Are 800 W declarati la un kilogram de aparat, cutit cu patru lame si 12 trepte.
Recenziile vorbesc despre rezultate fine la supe crema si la mancare de bebelus. Nu framanta aluat si nu inlocuieste un mixer cu bol, oricati wati ar declara.
O parte dintre cumparatori semnaleaza incalzirea motorului la utilizari lungi si accesorii care se desprind in timpul functionarii, iar accesoriul in forma de clopot se curata greu.
- 250 de note, media 4,93
- Cinci accesorii in pachet
- Se baga direct in oala
- Sta in sertar, nu pe blat
- Nu framanta aluat
- Motorul se incalzeste la utilizari lungi
- Accesorii care se desprind
- Pahar de doar 600 ml
Philips HR3745, mixer de mana cu bol rotativ
- 450 W, 5 viteze plus turbo
- bol 3 L, actionare automata
- palete si carlige incluse
- 116 note, 99% pozitive
99 la suta pareri pozitive din 116 note, cea mai buna rata din comparatie, la 212,41 lei. Bolul de 3 litri se roteste singur, deci nu trebuie sa plimbi paletele prin compozitie.
E solutia pentru cine nu vrea un aparat permanent pe blat: mixerul se scoate din suport si se foloseste in mana, iar bolul se strange in dulap. Cumparatorii il descriu ca silentios si usor de curatat, iar unii spun ca l-au folosit inclusiv la aluat de paine si de cozonac, ani la rand.
Rezerva care se repeta tine de palete: mai multi cumparatori scriu ca s-au rupt sau s-au desprins din sudura, iar unul dintre ei semnaleaza ca paletele de schimb costa mai mult decat a dat pe aparat. Pe treapta intai, puterea e descrisa ca insuficienta.
- 99% pareri pozitive
- Bol rotativ de 3 litri
- Se strange in dulap
- Silentios la utilizare
- Paletele cedeaza in timp
- Piesele de schimb, scumpe
- Treapta intai, fara forta
- Bol de plastic
Bosch MFQ36460, 450 W, marca germana
- 450 W, 5 viteze plus turbo
- bol inclus, 2 teluri, 2 carlige
- maner moale, functionare silentioasa
- 76 de note, 94% pozitive
Singurul nume cu istoric lung din segmentul mixerelor de mana cu bol din comparatie, la 269,90 lei, cu 94 la suta pareri pozitive din 76 de note. Vine cu doua teluri si doua carlige de framantare, iar cumparatorii il descriu ca silentios si eficient la albusuri, un recenzent scriind ca bate zece albusuri in cel mult un minut si jumatate.
Manerul moale si echilibrul aparatului sunt laudate in mai multe note. Pagina de produs eMAG se contrazice singura: titlul anunta un bol de 3 litri, iar tabelul de specificatii trece capacitatea bolului la 500 de mililitri.
Cere lamuriri inainte de comanda. In recenzii apar si cateva cazuri de supraincalzire dupa putine utilizari.
- 94% pareri pozitive
- Doua teluri si doua carlige
- Silentios, maner moale
- Piese de schimb usor de gasit
- Pagina de produs se contrazice la capacitatea bolului
- Cazuri de supraincalzire in recenzii
- 450 W, insuficient pentru aluat dens
- Cel mai scump mixer de mana din articol
Heinner Charm HMB-350BG, 129,99 lei
- 300 W, 5 viteze plus turbo
- bol rotativ 2,5 L
- teluri si palete de inox
- 416 note, 91% pozitive
Cel mai ieftin aparat din comparatie, 129,99 lei, si al doilea ca numar de note, 416. Bolul de 2,5 litri se roteste, iar paletele ajung pana la fundul vasului.
Pentru albusuri, frisca si creme face treaba pe care i-o ceri, iar pagina produsului declara explicit accesorii lavabile in masina de spalat vase, ceea ce nu e cazul la toate aparatele mai scumpe din articol. Cumparatorii lauda raportul dintre pret si rezultat si stabilitatea pe blat.
Problema serioasa e durabilitatea: 14 note de o stea si 10 de doua stele din 416, iar rezumatul eMAG al recenziilor spune direct ca mai multi cumparatori au raportat aparate care au scos fum sau s-au stricat dupa cateva utilizari. La 300 W si bol de plastic, aluatul dens il depaseste.
- 129,99 lei
- Bol rotativ de 2,5 litri
- Accesorii lavabile la masina de vase
- 416 note, baza mare
- Aparate care au scos fum, in recenzii
- 300 W, insuficient pentru aluat
- Bol de plastic
- 5,8% note de una sau doua stele
Watii de pe cutie si kilogramele reale
Cifra de pe ambalaj e primul lucru pe care il compara oricine si ultimul care ar trebui sa decida. Puterea declarata impartita la greutatea aparatului arata mai mult decat oricare dintre cele doua cifre luate separat, pentru ca motorul si transmisia care chiar duc efortul au masa.
Datele din grafic, in tabel
| Model | Valoare |
|---|---|
| Daewoo DHM150R, 1600 W, 3,3 kg | 485 W/kg |
| SeveShop 4,7 L, 1500 W, 4,25 kg | 353 W/kg |
| Daewoo DHM200MGW, 2000 W, 6,1 kg | 328 W/kg |
| Biovita MB-1500PRO, 1500 W, 5,2 kg | 288 W/kg |
| Biovita MB-1300, 1400 W, 5 kg | 280 W/kg |
| Biovita MB-1800-MAX PRO, 1800 W, 12,4 kg | 145 W/kg |
| KitchenAid Artisan, 300 W, 10,98 kg | 27 W/kg |
Plaja merge de la 27 la 485 de wati pe kilogram, adica un raport de aproape optsprezece la unu intre capetele ei. La un capat sta Daewoo DHM150R, cu 1.600 W declarati intr-un corp de 3,3 kilograme. La celalalt, KitchenAid Artisan, cu 300 W declarati in aproape 11 kilograme.
Verificarea vine din recenzii, nu din teorie. Rezumatul eMAG al celor 554 de note ale modelului Daewoo noteaza o rezerva repetata de mai multi cumparatori despre stabilitate si vibratii, aparatul care se misca, tremura sau trebuie tinut la framantare. La Biovita MB-1800-MAX PRO, 145 de wati pe kilogram, cumparatorii scriu exact invers: la un kilogram si jumatate de faina nici nu se misca de pe blat.
Explicatia e simpla. Un motor care consuma cu adevarat 2.000 W dezvolta caldura si cuplu care cer o carcasa, o transmisie si o baza pe masura. Cifrele mari de pe aparatele usoare sunt putere de varf, masurata o clipa, nu putere pe care aparatul o sustine cinci minute de framantare. Practic: daca vezi doua mixere cu bol la acelasi pret si unul declara 2.000 W la 4 kilograme, iar celalalt 1.400 W la 6, al doilea e aproape sigur cel care duce aluatul.
Trei aparate diferite sub acelasi cuvant
Cautarea „mixer vertical” scoate pe eMAG trei categorii de produse care nu fac acelasi lucru si nu costa la fel. Confuzia e sistematica, pentru ca toate stau vertical pe blat sau in mana.
Datele din grafic, in tabel
| Model | Mixer cu bol, planetar | Mixer de mana pe suport | Mixer vertical de imersie |
|---|---|---|---|
| Exemplu | Biovita MB-1500PRO | Heinner Charm HMB-350BG | Latkon 5 in 1 |
| Pret 18 sept. 2026 | 670 lei | 130 lei | 220 lei |
| Bol | 6 L inox | 2,5 L plastic, rotativ | 600 ml, pahar |
| Putere | 1500 W | 300 W | 800 W |
| Framanta aluat | Da, pana la 2 kg | Aluaturi moi | Nu |
| Pasare supa crema | Nu | Nu | Da |
| Se ia in mana | Nu, 5,2 kg | Da | Da |
| Spatiu pe blat | Permanent | Se strange | Sertar |
Mixerul cu bol, numit si planetar, e aparatul greu care sta pe blat, are bol de inox de 4,5 pana la 11 litri si framanta aluat. Opt dintre cele 12 produse comparate sunt din familia asta.
Mixerul de mana pe suport arata asemanator, dar e un mixer obisnuit fixat deasupra unui bol de plastic care se roteste. Costa intre 130 si 270 de lei, are 300 sau 450 W si se scoate din suport ca sa il folosesti in mana. Heinner, Philips si Bosch din comparatie sunt din categoria asta.
Mixerul vertical propriu-zis e blenderul de imersie, aparatul pe care il bagi in oala. Pagina de produs eMAG a modelului Latkon il trece explicit la tipul „mixer vertical”. Paseaza supe, face smoothie si toaca, dar nu framanta niciun fel de aluat. Cine cauta „mixer vertical” fiindca vrea sa framante cozonac are nevoie de prima categorie. Diferenta de pret dintre un blender de imersie de 220 de lei si un mixer cu bol de 670 nu e o reducere, e alta masina.
Cat costa un litru de bol
Bolul e partea ieftina a aparatului. Ce costa e motorul care il invarte plin, iar diferenta se vede cand imparti pretul la capacitate.
Datele din grafic, in tabel
| Model | Valoare |
|---|---|
| KitchenAid Artisan, 4,8 L, 2.765 lei | 576 lei/L |
| Biovita MB-1800-MAX PRO, 7 L, 1.760 lei | 251 lei/L |
| Biovita TITAN, 11 L, 1.990 lei | 181 lei/L |
| Biovita MB-1300, 5,5 L, 620 lei | 113 lei/L |
| Daewoo DHM200MGW, 5,5 L, 627 lei | 114 lei/L |
| Biovita MB-1500PRO, 6 L, 670 lei | 112 lei/L |
| SeveShop 4,7 L, 500 lei | 106 lei/L |
| Daewoo DHM150R, 4,5 L, 410 lei | 91 lei/L |
Intre 91 si 576 de lei pe litru, cu un grup compact intre 106 si 114 lei: patru aparate de la marci diferite, cu boluri intre 4,7 si 6 litri, ajung practic la acelasi pret pe litru. Sub ele sta Daewoo DHM150R cu 91 de lei, tocmai modelul cu cea mai slaba rata de multumire din comparatie.
Peste 180 de lei pe litru incepe alta categorie. Biovita TITAN, cu bol de 11 litri, iese la 181 de lei pe litru si declara 4 kilograme de aluat, iar MB-1800-MAX PRO, cu 7 litri, iese la 251. KitchenAid Artisan, la 576 de lei pe litru, e de sase ori mai scump pe litru decat aparatul cel mai ieftin, iar bolul lui de 4,8 litri e mai mic decat al unui Biovita de 670 de lei.
Ce platesti peste pragul de 114 lei pe litru nu e volum, e constructie: carcasa metalica in loc de plastic, motor cu inductie, accesorii de inox, timer. La KitchenAid platesti, in plus, ecosistemul de accesorii care se monteaza pe priza frontala.
Kilogramele de aluat pe care le declara pagina de produs
O singura marca din comparatie scrie in pagina de produs cate kilograme de aluat duce aparatul: Biovita. Cifrele cresc odata cu bolul, dar nu proportional. La 5,5 litri declara 1,6 kilograme, la 6 litri 2 kilograme, la 7 litri 2,4, iar la 11 litri 4.
Raportul e constant intre o treime si o patrime din volumul bolului, ceea ce are sens: aluatul creste, iar carligul are nevoie de spatiu deasupra. Un bol de 6 litri umplut cu 4 kilograme de aluat nu lasa loc de framantare, oricat ar promite motorul.
La restul marcilor din comparatie, paginile produselor tac. Daewoo, SeveShop, KitchenAid, Heinner, Philips si Bosch declara wati, litri si trepte de viteza, niciunul dintre ele kilogramele de aluat. Informatia se reconstituie din recenzii, unde limita practica pe care o descriu cumparatorii aparatelor de 400-700 de lei e undeva la un kilogram de faina, adica in jur de un kilogram si jumatate de aluat cu lichide.
De aici o regula utila la raft: un kilogram de faina e cozonacul obisnuit de sarbatori sau doua paini. Daca atat faci, un bol de 4,5-6 litri e suficient. Bolurile de 7 si 11 litri sunt pentru cine coace pentru vanzare sau pentru mese de douazeci de persoane.
Ce reclama cumparatorii, pe modele
Mediile din comparatie stau toate intre 4,26 si 5, adica arata aproape la fel. Diferentele apar cand te uiti cati oameni au dat una sau doua stele.
Datele din grafic, in tabel
| Model | Valoare |
|---|---|
| Daewoo DHM150R, 68 din 554 de note | 12,3% |
| Daewoo DHM200MGW, 14 din 138 | 10,1% |
| Heinner Charm, 24 din 416 | 5,8% |
| Bosch MFQ36460, 4 din 76 | 5,3% |
| Biovita MB-1500PRO, 14 din 414 | 3,4% |
| Biovita MB-1300, 8 din 222 | 3,6% |
| Philips HR3745, 2 din 116 | 1,7% |
| SeveShop 4,7 L, 2 din 210 | 1,0% |
| Latkon 5 in 1, 1 din 250 | 0,4% |
Daewoo DHM150R are 12,3 la suta note mici, de douasprezece ori mai mult decat SeveShop, iar celalalt Daewoo din comparatie, DHM200MGW, are 10,1 la suta. Heinner Charm, la 5,8 la suta, are o cauza identificabila in recenzii: aparate care au scos fum sau s-au oprit dupa cateva utilizari.
Reclamatiile se grupeaza pe trei teme, iar fiecare corespunde unei limite fizice. Vibratiile si deplasarea pe blat apar la aparatele usoare cu wati multi declarati. Arderea motorului apare la mixerele de mana de 300-450 W folosite la aluat dens. Piesele care cedeaza, palete rupte sau accesorii desprinse, apar la aparatele de sub 250 de lei si la accesoriile de plastic.
Trei precizari despre cifrele de pe eMAG, valabile la toate produsele din comparatie. Notele sunt comune pe toate variantele de culoare si de marime ale aceluiasi model, deci nu sunt validari separate. La SeveShop, o parte dintre recenzii descriu limpede alt produs, un blender vertical al aceluiasi vanzator, ceea ce inseamna ca media de 4,9 acopera mai mult decat aparatul de pe pagina. Iar numarul de note nu spune nimic despre calitate la aparatele scumpe: KitchenAid are 11 note si Biovita TITAN 20, pentru ca se vand in volume mici, nu pentru ca ar fi slabe. Am facut aceeasi verificare la roboti de bucatarie: 12 roboti de bucatarie intre 237 si 1.550 de lei.
Cum alegi mixerul potrivit
Prima intrebare e ce faci cu el, pentru ca raspunsul elimina doua treimi din raft. Pentru albusuri, frisca, creme si blaturi de pandispan, un mixer de mana cu bol rotativ de 130-270 de lei acopera tot. Aluatul de paine, de cozonac sau de pizza cere un mixer cu bol, iar sub 400 de lei nu exista unul care sa nu se plimbe pe blat. Pentru supe crema si smoothie, aparatul potrivit e blenderul de imersie, care nu are nicio treaba cu aluatul. Despre masini de paine am scris separat: 12 masini de paine intre 230 si 1.399 de lei.
A doua intrebare e cat coci odata. Un kilogram de faina incape lejer intr-un bol de 4,5-5,5 litri. Doua kilograme cer 6-7 litri si un aparat de peste 5 kilograme. Peste atat intri in zona semiprofesionala, cu boluri de 11 litri si preturi de la 2.000 de lei in sus.
A treia intrebare e unde sta. Un aparat de 12,4 kilograme nu se muta de pe blat dupa fiecare folosire, deci trebuie sa iti convina cum arata si sa ai loc sub dulapurile suspendate, cu capul ridicat. Un mixer de mana cu bol se strange in dulap in treizeci de secunde.
La final verifici trei lucruri in pagina de produs, in ordinea asta: greutatea aparatului, kilogramele de aluat daca sunt declarate si materialul bolului. Watii si numarul de trepte vin dupa. Un aparat cu 6 trepte si 5 kilograme framanta mai bine decat unul cu 12 trepte si 3,3 kilograme, iar comparatia de fata arata exact asta.
Ce am comparat si ce nu
Am pornit de la lista eMAG sortata dupa numarul de recenzii pentru cautarea „mixer cu bol” si am pastrat 12 produse care acopera trei familii diferite de aparate, intre 129,99 si 2.765,48 lei. Preturile, notele, distributiile pe stele si specificatiile sunt cele afisate pe eMAG la 18 septembrie 2026 si se schimba.
Watii pe kilogram, pretul pe litru de bol si ponderea notelor mici sunt calculate de noi din cifrele paginilor de produs si ale distributiilor afisate public, nu preluate de undeva. Acolo unde pagina produsului nu declara greutatea, cazul Biovita TITAN, produsul lipseste din graficul respectiv.
Nu am testat niciun aparat. Tot ce tine de comportamentul la framantare vine din rezumatele eMAG ale recenziilor si din notele individuale de trei, patru si cinci stele, iar unde o afirmatie apartine unui singur cumparator, am spus asta. Cifra de aluat e cea declarata de producator in pagina de produs si nu am verificat-o independent.
Doua limite de care sa tii cont. Paginile produselor eMAG contin erori vizibile la doua dintre produsele comparate: dimensiunile KitchenAid sunt trecute in centimetri in loc de milimetri, iar la Bosch titlul anunta un bol de 3 litri si tabelul 500 de mililitri. Iar la SeveShop, recenziile sunt evident amestecate cu ale altui produs al aceluiasi vanzator, ceea ce face media de 4,9 mai putin utila decat pare.
Intrebari frecvente
Ce mixer vertical sa cumpar?
Biovita MB-1500PRO costa 670 de lei, are bol de 6 litri din inox, declara 2 kilograme de aluat si aduna 95 la suta pareri pozitive din 414 note. E echilibrul cel mai bun dintre cele 12 aparate comparate. Sub 500 de lei, SeveShop de 4,7 litri costa 499 de lei si are media 4,9. Peste 1.700 de lei, Biovita MB-1800-MAX PRO cantareste 12,4 kilograme si nu se mai misca de pe blat.
Mixer vertical si mixer cu bol sunt acelasi lucru?
Nu, iar confuzia costa bani. Pe eMAG, „mixer vertical” e eticheta oficiala a blenderului de imersie, aparatul pe care il tii in mana si il bagi in oala. „Mixer cu bol” e aparatul planetar care sta pe blat si framanta aluat. Cine cauta „mixer vertical” pentru cozonac are nevoie, de fapt, de al doilea. Un blender de imersie nu framanta aluat, oricati wati ar declara.
De cati wati am nevoie ca sa framant aluat?
Watii declarati spun mai putin decat greutatea aparatului. In comparatia de fata, Daewoo DHM150R declara 1.600 W si cantareste 3,3 kilograme, iar KitchenAid Artisan declara 300 W si cantareste aproape 11. Recenziile primului vorbesc repetat despre vibratii si despre aparatul care se plimba pe blat la framantare, ale celui de-al doilea nu. Uita-te la kilograme si la aluatul declarat, nu la cifra de pe cutie.
Cat aluat poate framanta un mixer cu bol?
Numai Biovita declara explicit cifra in paginile produselor de pe eMAG: 1,6 kilograme la modelul MB-1300 de 5,5 litri, 2 kilograme la MB-1500PRO de 6 litri, 2,4 kilograme la MB-1800-MAX PRO de 7 litri si 4 kilograme la TITAN de 11 litri. La restul marcilor din comparatie nu exista cifra in pagina de produs, iar cumparatorii ajung la aproximativ 1 kilogram de faina ca limita rezonabila pentru aparatele de 400-700 de lei.
Ce capacitate de bol imi trebuie?
Pentru o familie de patru persoane, intre 4,5 si 6 litri acopera un cozonac dintr-un kilogram de faina, o paine sau o tava de prajituri. Bolurile de 7 si 11 litri din comparatie sunt pentru cine coace pentru vanzare sau pentru mese mari. Bolul mare nu ajuta daca motorul ramane mic: un bol de 11 litri umplut pana sus cere un aparat de peste 10 kilograme, nu unul de 5.
Ce face miscarea planetara?
Accesoriul se roteste in jurul propriei axe si, in acelasi timp, se plimba pe circumferinta bolului, asa cum se invarte o planeta. Rezultatul practic e ca aluatul nu ramane lipit de perete. Miscarea e declarata ca „miscare eliptica” in paginile produselor Biovita si ca miscare planetara la KitchenAid. Mixerele de mana pe suport rezolva altfel aceeasi problema: paletele stau pe loc si se roteste bolul.
Merita un mixer cu bol de 130 de lei?
Depinde ce faci cu el. Heinner Charm HMB-350BG costa 129,99 lei, are 300 W si un bol rotativ de 2,5 litri din plastic, iar cumparatorii il lauda pentru palete care ajung pana la fundul bolului. Are insa si 24 de note de una sau doua stele din 416, multe dintre ele reclamand ca aparatul a scos fum sau s-a oprit dupa cateva utilizari. Pentru albusuri si creme e suficient, pentru aluat dens frecvent, nu.
De ce KitchenAid declara doar 300 W?
Pentru ca masoara altceva. Pagina de produs KitchenAid Artisan declara 300 W la un aparat de aproape 11 kilograme, in timp ce mixerele de 400-700 de lei declara intre 1.400 si 2.000 W la 3-6 kilograme. Un motor care chiar consuma 2.000 W ar avea nevoie de un corp mult mai greu ca sa disipeze caldura si sa tina cuplul. Cifrele mari de pe cutiile ieftine sunt putere de varf, nu putere de lucru.
Ce accesorii sunt cu adevarat utile?
Trei: carligul de framantare pentru aluat, paleta plata pentru compozitii dense si telul pentru albusuri si frisca. Toate cele opt mixere cu bol din comparatie le au in pachet. Ce difera e restul: Daewoo DHM200MGW adauga o masina de tocat cu trei discuri de inox, iar recenziile spun ca partea de tocare e mai slaba decat un tocator dedicat. Capacul antistropire conteaza mai mult decat pare la faina.
Cum aleg intre bol de inox si bol de plastic?
Inoxul e la aparatele care framanta, plasticul la cele care bat. Toate cele opt mixere cu bol din comparatie au bol de inox, iar cele trei mixere de mana pe suport au bol de plastic, de 2,5 pana la 3 litri. Plasticul e mai usor si se vede prin el, dar se zgarie de la palete si se pateaza. La inox, singura reclamatie aparuta in recenzii e rugina pe un bol de aparat scump.
Face zgomot un mixer cu bol?
Da, iar la modelele ieftine zgomotul si vibratiile vin impreuna. Rezumatele recenziilor de la Biovita MB-1500PRO si MB-1300 mentioneaza amandoua zgomotul la viteze mari, iar la Daewoo DHM150R rezerva repetata e ca aparatul tremura si se misca. La capatul celalalt, cumparatorii modelului MB-1800-MAX PRO de 12,4 kilograme scriu explicit ca e silentios si ca nu se deplaseaza pe blat la 1,5 kilograme de faina.
Se pot spala accesoriile la masina de vase?
Depinde de model si nu se deduce din pret. Pagina de produs Heinner Charm, aparatul de 130 de lei, declara explicit accesorii lavabile in masina de spalat vase. La restul, verifica manualul: mai multi cumparatori de Biovita au semnalat in recenzii ca bolul, carligul si paleta se spala doar manual. Piesele de aluminiu se matuiesc la detergentul de masina, cele de inox rezista.
Preturile si disponibilitatea se schimba pe eMAG. Apasa pe un model ca sa vezi pretul de acum. CentroCasa poate primi un comision pentru produsele cumparate prin linkurile de pe site, fara cost suplimentar pentru tine.