Cele mai bune prosoape de baie in 2026: cat costa kilogramul de bumbac

Prosoape de baie Daveza, Greek Hotel Supplier si 4FIZJO, comparate
Cuprins
  1. Cele 12 prosoape, pe rand
  2. Kilogramul de bumbac, cifra pe care nu o vezi
  3. Ce inseamna, de fapt, GSM
  4. Scamele, reclamatia care apare peste tot
  5. Patru feluri de a cumpara acelasi lucru
  6. Cum alegi
  7. Ce am comparat si ce nu
  8. Intrebari frecvente

Setul Greek Hotel Supplier de 4 prosoape de 50x90 cm costa 74,99 lei, are 500 de grame pe metru patrat si 96 la suta pareri pozitive din 190 de note. E si cel mai ieftin bumbac serios din comparatie: 83 de lei kilogramul. Pentru un set complet de baie, Daveza de 6 prosoape are 600 de grame pe metru patrat si 99 la suta pareri pozitive. Pentru sala si plaja, 4FIZJO din microfibra costa 58 de lei.

Am facut un calcul pe care nu il face nicio pagina de produs: am inmultit dimensiunile cu densitatea declarata si am aflat cate grame de bumbac primesti. Kilogramul de bumbac costa intre 49 si 276 de lei, adica de 5,7 ori mai mult la un capat decat la celalalt, iar cele doua produse de la extreme au aceeasi densitate declarata.

Cele 12 prosoape de mai jos costa intre 17,57 si 239,99 lei setul. Preturile si notele sunt cele de pe eMAG la 18 septembrie 2026.

Cele 12 prosoape, pe rand

Greek Hotel Supplier, 4 prosoape de 50x90
Cea mai buna alegere

Greek Hotel Supplier, 4 prosoape de 50x90

4.82 (190 pareri)
  • 4 prosoape de 50x90 cm, 500 g/mp
  • bumbac 100%, alb, fara model
  • 900 g de bumbac in total
  • 190 de note, 96% pozitive

Cel mai ieftin bumbac serios din comparatie: 900 de grame de tesatura pentru 74,99 lei, adica 83 de lei kilogramul, la o densitate de 500 de grame pe metru patrat. Cele patru bucati de 50x90 sunt exact marimea folosita zilnic in baie, pentru fata si maini, iar albul simplu de hotel se spala la temperatura mare fara sa isi piarda culoarea.

Aduna 96 la suta pareri pozitive, iar cumparatorii lauda grosimea, absorbtia si comportamentul la spalat. O recenzie de trei stele spune exact ce se poate reprosa: nu e bumbacul gros care ramane dens dupa cincizeci de spalari, ci acela care lasa scame si se rareste.

Cele 190 de note sunt comune cu setul de 70x140 al aceluiasi vanzator, deci nu descriu doar produsul asta. Nu are prosop de corp in set.

Avantaje
  • 83 de lei pe kilogram de bumbac
  • 500 g pe metru patrat
  • 96% pareri pozitive din 190 de note
  • Alb simplu, suporta spalare la 60 de grade
Dezavantaje
  • Lasa scame, semnalat in recenzii
  • Fara prosop de corp in set
  • Notele sunt comune cu alte marimi
  • Doar alb, fara variante
Daveza Premium, 6 prosoape, 600 g/mp
Cel mai bun set complet

Daveza Premium, 6 prosoape, 600 g/mp

4.93 (85 pareri)
  • 6 prosoape: 2x70x140, 2x50x90, 2x30x50
  • 600 g/mp, bumbac turcesc organic
  • certificat OEKO-TEX, spalare la 40 C
  • 85 de note, 99% pozitive

Cea mai buna rata din comparatie: 99 la suta pareri pozitive din 85 de note, cu 81 de note de cinci stele si nicio nota de una. E singurul set complet din articol: doua prosoape de corp, doua de fata si doua de maini, toate la 600 de grame pe metru patrat, adica 1.

896 de grame de bumbac turcesc certificat OEKO-TEX. Rezumatul recenziilor nu identifica nicio rezerva repetata, ceea ce e rar, iar cumparatorii lauda moliciunea, grosimea si faptul ca isi pastreaza culoarea dupa spalari.

La 127 de lei kilogramul costa cu 50 la suta mai mult decat seturile de hotel, iar diferenta se duce in prezentare, in moliciune si in bumbacul turcesc. Temperatura maxima declarata e 40 de grade, mai mica decat cele 60 ale concurentei, ceea ce conteaza la un prosop de baie.

Costa 239,99 lei, cel mai mult din articol.

Avantaje
  • 99% pareri pozitive, cea mai buna rata
  • Set complet: corp, fata si maini
  • 600 g pe metru patrat
  • Bumbac turcesc certificat OEKO-TEX
Dezavantaje
  • 127 de lei pe kilogram
  • 239,99 lei, cel mai scump din articol
  • Spalare la maximum 40 de grade
  • Se usuca incet la 600 g/mp
Greek Hotel Supplier, 2 prosoape de 70x140
Pentru corp, la pret de hotel

Greek Hotel Supplier, 2 prosoape de 70x140

4.82 (190 pareri)
  • 2 prosoape de corp 70x140 cm
  • 500 g/mp, bumbac 100%, alb
  • 980 g de bumbac in total
  • 190 de note, 96% pozitive

Doua prosoape de corp de 70x140 la 87,99 lei, adica 90 de lei pentru fiecare kilogram de bumbac, al treilea cel mai bun raport din comparatie. Sunt marimea care infasoara un adult, in albul simplu de hotel care suporta spalare la temperatura mare.

Cei 500 de grame pe metru patrat sunt densitatea standard pentru un prosop de baie folosit zilnic, nici prea subtire, nici greu de uscat. Aceleasi 190 de note ca setul de 50x90, pentru ca eMAG le pune la comun pe toate marimile vanzatorului.

Rezerva repetata e aceeasi: o parte dintre bucati sunt mai subtiri decat se astepta cumparatorul, iar un recenzent descrie bumbacul care lasa scame si se rareste. Albul simplu nu se potriveste intr-o baie cu design.

Avantaje
  • 90 de lei pe kilogram de bumbac
  • Marimea de corp, 70x140
  • 500 g pe metru patrat
  • Suporta spalare deasa
Dezavantaje
  • Grosime inegala intre bucati
  • Notele sunt comune pe toate marimile
  • Lasa scame la inceput
  • Doar alb
Hotel Supplier, set de 2, 600 g/mp, gri
Cel mai gros la pret de hotel

Hotel Supplier, set de 2, 600 g/mp, gri

4.60 (110 pareri)
  • 1 prosop 70x140 si 1 de 50x90
  • 600 g/mp, bumbac 100%, gri
  • 858 g de bumbac in total
  • 110 note, 90% pozitive

Densitate de 600 de grame pe metru patrat la 91 de lei kilogramul, adica pufosenia seturilor premium la pretul celor de hotel. Setul combina un prosop de corp si unul de fata, exact ce ii trebuie unei persoane, iar griul se potriveste mai bine intr-o baie amenajata decat albul de hotel.

Pagina produsului declara spalare la masina si interdictia de inalbitor. Cumparatorii il descriu ca gros, pufos si placut la atingere.

Rezerva cea mai concreta vine de la un cumparator care scrie ca lasa mult puf chiar si dupa a treia spalare, dar ca dupa vreo zece utilizari sunt bune, groase si absorbante. E comportamentul tipic al unui prosop des: primele spalari scot firele taiate.

Are 7 note de doua stele din 110, cel mai mult din articol.

Avantaje
  • 600 g pe metru patrat
  • 91 de lei pe kilogram
  • Gri, potrivit intr-o baie amenajata
  • Corp si fata intr-un set
Dezavantaje
  • Lasa puf si dupa a treia spalare
  • 7 note de doua stele din 110
  • Doar doua bucati
  • Se usuca incet
Set 6 prosoape de maini, 400 g/mp, 17,57 lei
Cel mai ieftin pe kilogram

Set 6 prosoape de maini, 400 g/mp, 17,57 lei

4.45 (49 pareri)
  • 6 prosoape de 30x50 cm, 400 g/mp
  • bumbac pakistanez, cu agatatoare
  • 360 g de bumbac in total
  • 49 de note, 86% pozitive

Cel mai ieftin bumbac din tot articolul: 49 de lei kilogramul, adica de 5,6 ori mai putin decat la capatul opus al comparatiei. Sunt sase prosoape de maini de 30x50, fiecare cu agatatoare, la 2,93 lei bucata.

Pentru chiuveta din baie, pentru bucatarie sau pentru o casa cu copii, unde prosopul de maini se schimba des, e cea mai buna afacere din lista. Cumparatorii lauda materialul, absorbtia si faptul ca nu sunt nici prea subtiri, nici prea groase.

Cei 400 de grame pe metru patrat sunt densitatea minima acceptabila, potrivita pentru maini dar nu pentru corp. Rata de 86 la suta e printre cele mai slabe din articol, iar un cumparator semnaleaza ca una dintre bucati a venit cu defect.

Nu inlocuiesc un prosop de baie.

Avantaje
  • 49 de lei pe kilogram, cel mai ieftin
  • 2,93 lei bucata
  • Agatatoare la fiecare bucata
  • Sase bucati, se schimba des
Dezavantaje
  • 400 g/mp, doar pentru maini
  • 86% pareri pozitive
  • Bucati cu defecte, semnalat
  • Prea mici pentru corp
Set 3 prosoape de picioare, 800 g/mp
Cea mai mare densitate

Set 3 prosoape de picioare, 800 g/mp

5.00 (9 pareri)
  • 3 prosoape de 50x70 cm, 800 g/mp
  • bumbac 100%, bordura greceasca
  • 840 g de bumbac in total
  • 9 note, toate de cinci stele

Cea mai mare densitate din tot articolul, 800 de grame pe metru patrat, adica de doua ori cat un prosop de maini obisnuit, la 75 de lei kilogramul. Prosopul de picioare sta pe gresie si preia apa care cade de pe corp, deci are nevoie de exact ce declara pagina de produs: masa mare si absorbtie.

Cele 9 note sunt toate de cinci stele, iar un cumparator confirma direct ca densitatea din descriere corespunde realitatii, ceea ce in categoria asta nu e de la sine inteles. Se usuca incet, consecinta directa a celor 800 de grame, deci intr-o baie fara geam poate ramane umed.

Cele 9 note sunt cea mai mica baza din articol dupa doua produse. Nu e un prosop de corp: 50x70 e marimea de covoras, nu de infasurat.

Avantaje
  • 800 g/mp, cel mai dens din articol
  • 9 note, toate de cinci stele
  • Densitatea confirmata de cumparatori
  • 75 de lei pe kilogram
Dezavantaje
  • Se usuca foarte incet
  • Doar 9 note
  • 50x70, nu e prosop de corp
  • Doar alb
NufJoy, 4 prosoape, 500 g/mp, OEKO-TEX
Set de baie cu certificat

NufJoy, 4 prosoape, 500 g/mp, OEKO-TEX

4.67 (30 pareri)
  • 2 prosoape 70x140 si 2 de 50x90
  • 500 g/mp, bordura greceasca
  • compatibil uscator de rufe
  • 30 de note, 90% pozitive

Singurul set din comparatie declarat compatibil cu uscatorul de rufe, ceea ce la 500 de grame pe metru patrat conteaza, pentru ca altfel se usuca in doua zile. Are patru bucati, doua de corp si doua de fata, cu bordura model grecesc si temperatura maxima de spalare 60 de grade.

Ies 1.430 de grame de bumbac pentru 135,40 lei, adica 95 de lei kilogramul, in zona rezonabila a comparatiei. Cumparatorii lauda absorbtia, moliciunea si faptul ca se usuca usor.

O parte semnificativa dintre recenzii semnaleaza probleme, iar rata de 90 la suta vine cu cate o nota de una, doua si trei stele din 30. Acelasi produs apare pe eMAG in zece listari identice, cu aceeasi fotografie si acelasi pret, ceea ce face greu de urmarit care e varianta de culoare.

Avantaje
  • Compatibil cu uscatorul de rufe
  • 95 de lei pe kilogram
  • Set de patru, corp si fata
  • Spalare la 60 de grade
Dezavantaje
  • 90% pareri pozitive din 30 de note
  • Zece listari identice pe eMAG
  • 500 g/mp, nu premium
  • Bordura, chestiune de gust
Esli 70x140, 500 g/mp, bucata
Cand vrei o culoare anume

Esli 70x140, 500 g/mp, bucata

4.82 (11 pareri)
  • 1 prosop de corp 70x140 cm
  • 500 g/mp, bumbac 100%
  • sase culori disponibile
  • 11 note, 91% pozitive

Se vinde la bucata, in sase culori diferite, ceea ce rezolva problema pe care o au toate seturile de hotel: nu poti asorta baia. Cei 500 de grame pe metru patrat si dimensiunea de 70x140 sunt exact standardul de prosop de corp, iar cumparatorii confirma dimensiunile mari si raportul bun intre calitate si pret.

Se spala la 60 de grade. La 102 lei kilogramul e cu 12 lei peste setul de hotel cu aceeasi densitate, iar diferenta o platesti pentru culoare si pentru posibilitatea de a cumpara o singura bucata.

Cele 11 note sunt comune pe toate cele sase culori si pe ambele marimi, deci baza reala per produs e mult mai mica.

Avantaje
  • Sase culori, se asorteaza baia
  • Se cumpara la bucata
  • 500 g/mp, 70x140 cm
  • Spalare la 60 de grade
Dezavantaje
  • 102 lei pe kilogram
  • Notele sunt comune pe culori si marimi
  • Doar 11 note in total
  • Fara set complet
Prosop 70x135, 400 g/mp, 20,63 lei
Cel mai ieftin prosop de corp

Prosop 70x135, 400 g/mp, 20,63 lei

4.16 (49 pareri)
  • 1 prosop de corp 70x135 cm
  • 400 g/mp, bumbac 100%
  • cu agatatoare
  • 49 de note, 78% pozitive

Cel mai ieftin prosop de corp din comparatie, 20,63 lei bucata, si al doilea cel mai ieftin pe kilogram, 55 de lei. Are 400 de grame pe metru patrat si 70x135 centimetri, adica marimea de corp la densitatea minima.

Pentru o casa de vacanta, pentru musafiri sau pentru un prosop de rezerva e suficient. Cumparatorii il descriu ca moale, absorbant si frumos colorat.

Rata de 78 la suta e a doua cea mai slaba din articol, cu 5 note de o stea din 49. Rezerva comuna e ca lasa scame si fibre, iar un cumparator adauga ca iese si culoarea.

La 400 de grame pe metru patrat, prosopul se rareste mai repede decat unul de 500.

Avantaje
  • 20,63 lei bucata
  • 55 de lei pe kilogram
  • 70x135, marime de corp
  • Cu agatatoare
Dezavantaje
  • 78% pareri pozitive
  • Lasa scame si fibre
  • Culoarea iese, semnalat
  • 400 g/mp, se rareste repede
Regal Bliss, 3 prosoape de par din microfibra
Pentru par

Regal Bliss, 3 prosoape de par din microfibra

4.93 (28 pareri)
  • 3 prosoape de 65x25 cm, microfibra
  • inchidere cu nasture, uscare rapida
  • pentru par mediu si lung
  • 28 de note, 97% pozitive

Produsul cel mai specializat din comparatie: trei prosoape de par din microfibra, cu nasture care le fixeaza pe cap, la 39,91 lei. Microfibra absorba apa din par mult mai repede decat bumbacul si cantareste mult mai putin, deci nu trage de firul ud.

Forma cu nasture tine prosopul fara sa il infasori, iar cumparatoarele il folosesc si la proceduri cosmetice. Aduna 97 la suta pareri pozitive din 28 de note.

Cei 65 pe 25 de centimetri nu au nicio legatura cu un prosop de baie: nu se poate folosi pe corp. Pagina produsului nu declara densitatea, singura din grupul microfibrelor care o omite.

Microfibra nu se pune in uscator la temperatura mare, altfel fibra se topeste.

Avantaje
  • 97% pareri pozitive din 28 de note
  • Se fixeaza cu nasture, nu aluneca
  • Usuca parul mult mai repede
  • Trei bucati la 39,91 lei
Dezavantaje
  • Numai pentru par, nu pentru corp
  • Pagina produsului nu declara densitatea
  • Microfibra nu suporta uscator fierbinte
  • 65x25, foarte mic
4FIZJO microfibra, 180x100, cu husa
Pentru sala si plaja

4FIZJO microfibra, 180x100, cu husa

4.86 (22 pareri)
  • 180x100 cm, microfibra, 220 g/mp
  • husa cu inchidere ermetica
  • uscare rapida, efect de racire
  • 22 de note, 96% pozitive

Cel mai mare prosop din comparatie, 180 pe 100 de centimetri, la o densitate de 220 de grame pe metru patrat, adica jumatate din cel mai subtire prosop de bumbac din lista. Asta e tot rostul microfibrei: suprafata mare, masa mica, uscare rapida si o husa ermetica in care intra ud fara sa ude rucsacul.

Are 96 la suta pareri pozitive din 22 de note, iar cumparatorii lauda absorbtia, dimensiunea si usurinta transportului. Pentru sala, piscina sau plaja, e categoria potrivita.

Rezerva constanta e diferenta de culoare fata de fotografie, iar un cumparator adauga ca la prima spalare culoarea a lasat. Temperatura maxima declarata e 50 de grade, curatarea chimica e interzisa si nu suporta uscator fierbinte.

Pentru baie, acasa, majoritatea oamenilor prefera bumbacul.

Avantaje
  • 180x100 cm, cel mai mare din articol
  • Husa ermetica inclusa
  • Se usuca foarte repede
  • 96% pareri pozitive
Dezavantaje
  • Culoarea difera de fotografie
  • Culoarea lasa la prima spalare
  • Spalare la maximum 50 de grade
  • Senzatia de microfibra nu place tuturor
Softimi 50x100, bumbac egiptean, negru
Cel mai scump pe kilogram

Softimi 50x100, bumbac egiptean, negru

4.00 (8 pareri)
  • 1 prosop de 50x100 cm, 500 g/mp
  • bumbac egiptean, negru cu model
  • 250 g de bumbac in total
  • 8 note, 63% pozitive

Singurul prosop din comparatie care declara bumbac egiptean, adica fibra lunga, care in teorie lasa mai putine scame si rezista mai mult. Are 500 de grame pe metru patrat, 50 pe 100 de centimetri si finisaj negru cu model, o combinatie rara intr-o categorie dominata de alb si gri.

Pagina de produs il trece la antialergic si cu capacitate mare de absorbtie. La 276 de lei kilogramul e de 5,6 ori mai scump decat cel mai ieftin bumbac din articol si de peste doua ori fata de setul premium, la aceeasi densitate declarata de 500 de grame.

Un cumparator spune direct ca pretul e prea mare pentru calitate si ca a gasit acelasi lucru la jumatate. Rata de 63 la suta e cea mai slaba din tot articolul, din 8 note.

Avantaje
  • Bumbac egiptean declarat
  • Negru cu model, rar in categorie
  • 500 g pe metru patrat
  • Declarat antialergic
Dezavantaje
  • 276 de lei pe kilogram, cel mai scump
  • 63% pareri pozitive, ultimul din articol
  • Doar 8 note
  • Pret contestat direct in recenzii

Kilogramul de bumbac, cifra pe care nu o vezi

Un prosop se vinde la bucata sau la set, in marimi diferite, cu densitati diferite. Nicio cifra de pe pagina nu le pune cap la cap, desi toate datele sunt acolo. Am inmultit dimensiunile fiecarei bucati cu densitatea declarata si am aflat cate grame de tesatura primesti. Apoi am impartit pretul la ele.

Pretul pentru fiecare kilogram de bumbac, la zece dintre prosoapele comparate
Datele din grafic, in tabel
Cat costa un kilogram de bumbac. Pretul eMAG impartit la masa totala a setului, calculata din dimensiuni si din densitatea declarata in pagina de produs.
ModelValoare
Softimi 50x100, 500 GSM: 250 g pentru 69 lei276 lei/kg
Daveza 6 prosoape, 600 GSM: 1.896 g pentru 240 lei127 lei/kg
Esli 70x140, 500 GSM: 490 g pentru 50 lei102 lei/kg
NufJoy 4 prosoape, 500 GSM: 1.430 g pentru 135 lei95 lei/kg
Hotel Supplier 2 buc, 600 GSM: 858 g pentru 78 lei91 lei/kg
Greek Hotel 2x70x140, 500 GSM: 980 g pentru 88 lei90 lei/kg
Greek Hotel 4x50x90, 500 GSM: 900 g pentru 75 lei83 lei/kg
Set 3 de picioare, 800 GSM: 840 g pentru 63 lei75 lei/kg
Prosop 70x135, 400 GSM: 378 g pentru 21 lei55 lei/kg
Set 6 de maini, 400 GSM: 360 g pentru 18 lei49 lei/kg

Intre 49 si 276 de lei kilogramul, adica de 5,7 ori. Iar produsele de la cele doua capete au exact aceeasi densitate declarata la unul dintre ele si una mai mica la celalalt, deci nu diferenta de grosime explica ecartul. Zona utila e intre 75 si 95 de lei kilogramul. Acolo intra toate seturile de tip hotel supplier si setul premium cu patru bucati, indiferent ca au 500 sau 600 de grame pe metru patrat. E pragul la care platesti bumbac, nu ambalaj. Am facut aceeasi verificare la lenjerii de pat: zece lenjerii de pat intre 70 si 377 de lei, comparate pe pret la piesa si pe 479 de note.

Peste 100 de lei kilogramul cumperi altceva: o culoare anume, un set cadou, un certificat OEKO-TEX sau o marca. Poate merita, dar e bine sa stii ce cumperi. Sub 60 de lei kilogramul sunt doua produse, ambele la 400 de grame pe metru patrat, adica densitatea minima. Sunt ieftine pentru ca au putin bumbac in ele, nu pentru ca ar fi o afacere.

Ce inseamna, de fapt, GSM

E singura cifra de pe pagina produsului unui prosop care descrie produsul, nu marketingul lui.

Densitatea declarata, in grame pe metru patrat, la unsprezece dintre prosoapele comparate
Datele din grafic, in tabel
Cate grame are un metru patrat de tesatura. Densitatea declarata in pagina de produs, in grame pe metru patrat. Sub 400 prosopul e subtire, peste 600 devine greu de uscat.
ModelValoare
Set 3 prosoape de picioare800 g/mp
Daveza Premium, bumbac turcesc600 g/mp
Hotel Supplier, set de 2600 g/mp
Greek Hotel Supplier, 70x140500 g/mp
Greek Hotel Supplier, 50x90500 g/mp
NufJoy, certificat OEKO-TEX500 g/mp
Esli, bucata500 g/mp
Softimi, bumbac egiptean500 g/mp
Set 6 prosoape de maini400 g/mp
Prosop 70x135, albastru400 g/mp
4FIZJO, microfibra220 g/mp

De la 220 la 800 de grame pe metru patrat. Cifra mica e a unui prosop de microfibra, care e alt produs. Intre cele de bumbac, plaja merge de la 400 la 800, adica de doua ori. Patru sute de grame e minimul functional: absorbtia e acolo, dar tesatura e subtire, se usuca repede si se rareste mai devreme. E densitatea potrivita pentru maini, pentru bucatarie sau pentru musafiri ocazionali.

Cinci sute de grame e standardul de baie. Sase dintre cele 12 produse comparate il declara, inclusiv toate seturile de hotel. E compromisul intre absorbtie si timp de uscare. Sase sute de grame e zona premium: prosopul e vizibil mai pufos si mai placut, dar se usuca incet. Intr-o baie fara fereastra, un prosop de 600 de grame folosit zilnic nu apuca sa se usuce intre utilizari.

Opt sute de grame apar o singura data, la prosopul de picioare, si acolo au sens: piesa sta pe gresie, preia multa apa si nu se agata pe uscator. Ce nu spune GSM-ul e lungimea firului. Doua prosoape de 500 de grame pot arata identic in magazin si complet diferit dupa un an, iar cifra nu prinde diferenta. De asta recenziile conteaza la categoria asta mai mult decat la altele.

Scamele, reclamatia care apare peste tot

Din cele 12 produse comparate, cinci au in recenzii rezerva ca prosopul lasa scame. Apare la prosoape de 20 de lei si la seturi de 135. Explicatia e comuna tuturor: la tesut si la taiere raman capete de fir scurt in bucla, iar ele se desprind la primele spalari. Un prosop nou care lasa scame la prima spalare e normal. Unul care lasa scame si dupa a cincea are firul scurt, iar asta prezice si rarirea de peste un an. Tot de acolo vine si raftul de perdele si draperii: 12 seturi intre 37 si 345 de lei.

Un cumparator al setului recomandat in acest articol formuleaza cel mai exact criteriul: bumbacul bun ramane dens dupa cincizeci de spalari, cel slab lasa scame si se rareste. Cincizeci de spalari inseamna, la un prosop folosit de doua-trei ori pe saptamana, cam doi ani. Ce se poate face la cumparare: prima spalare separata, la 40 de grade, cu o cana de otet alb in loc de balsam, fara uscator. Scoate o buna parte din firele libere si nu depune film pe fibra. Am facut aceeasi verificare la paturi cocolino: 8 paturi de 200x230 cm intre 42 si 114 lei.

Ce nu trebuie facut niciodata, la niciun prosop: balsam de rufe. Lasa un strat care astupa bucla si taie exact absorbtia pentru care ai platit densitatea. E cea mai frecventa cauza pentru care un prosop bun pare ca nu mai absoarbe dupa cateva luni.

Patru feluri de a cumpara acelasi lucru

La preturi apropiate pe bucata, cele patru abordari din comparatie rezolva probleme diferite.

Set de hotel, set premium, bucata la raft si microfibra, comparate
Datele din grafic, in tabel
Aceeasi treaba, patru feluri de a plati pentru ea
ModelHotel, in vracPremium, in setBucata, la raftMicrofibra
ExempluGreek Hotel 4x50x90Daveza 6 bucSoftimi 50x1004FIZJO 180x100
Pret 18 sept. 202675 lei240 lei69 lei58 lei
Densitate500 g/mp600 g/mp500 g/mp220 g/mp
Lei pe kilogram83 lei127 lei276 lei146 lei
Bumbac100%turcesc, organicegipteanfara bumbac
Se usucaincetincetincetfoarte repede
Note pe eMAG19085822
Bun pentrucasa, consum zilniccadou, baie nouao culoare anumesala, plaja, drum

Setul de tip hotel e cel mai mult bumbac pe leu. E alb sau gri simplu, suporta spalare deasa la temperatura mare si nu arata in nicio fotografie de baie amenajata. Pentru consum zilnic intr-o familie, e alegerea rationala. Setul premium in ambalaj adauga 600 de grame pe metru patrat, bumbac turcesc, certificat si cutie. Costa cu 50 la suta mai mult pe kilogram si e cadoul potrivit sau dotarea unei bai noi.

Bucata de la raft rezolva o singura problema, culoarea. Cand baia are un anume ton, un set alb de hotel nu functioneaza, iar prosopul vandut individual in sase culori da. Platesti pentru asta in jur de 12 lei in plus pe kilogram. Microfibra nu e prosop de baie, e echipament de drum. Se usuca repede, ocupa putin si intra uda intr-o husa. Acasa, majoritatea oamenilor nu o suporta la atingere.

Cum alegi

Calculeaza kilogramul. Inmulteste lungimea cu latimea fiecarei bucati, aduna suprafetele, inmulteste cu densitatea si imparte pretul la rezultat. Trei minute care iti arata daca platesti bumbac sau ambalaj. Alege densitatea dupa unde sta prosopul. Patru sute de grame pentru maini si bucatarie. Cinci sute pentru baie, daca baia nu are geam. Sase sute daca ai unde sa le usuci. Opt sute doar la prosopul de picioare.

Numara bucatile de care ai nevoie, nu cele din set. O persoana foloseste un prosop de corp, unul de fata si unul de maini, iar ele se schimba la cateva zile, deci ai nevoie de cate doua din fiecare. Un set de sase acopera o persoana, nu o familie. Iar la primire, spala-le separat cu otet, nu cu balsam. E singurul lucru din tot articolul care se aplica indiferent ce ai cumparat.

Prosoape de baie la reducere pe eMAGReducerile din acest moment, direct pe eMAG
Vezi ofertele

Ce am comparat si ce nu

Am pornit de la lista eMAG sortata dupa numarul de recenzii pentru cautarea „prosoape de baie” si am ales 12 produse intre 17,57 si 239,99 lei, acoperind seturi de hotel, seturi premium, bucati individuale si microfibra. Am eliminat prosoapele de bucatarie, cele de unica folosinta si variantele de culoare ale aceluiasi produs, dintre care una apare pe eMAG in zece listari identice.

Preturile, notele, dimensiunile si densitatile sunt cele afisate pe eMAG la 18 septembrie 2026 si se schimba. Masa de bumbac si pretul pe kilogram sunt calculate de noi, ca suprafata totala a bucatilor inmultita cu densitatea declarata. E o estimare: bordura, eticheta si diferentele de tesatura schimba putin rezultatul, iar densitatea declarata nu se verifica fara cantar.

Nu am cantarit si nu am spalat niciun prosop. Tot ce tine de scame, de comportarea la spalat si de durabilitate vine din rezumatele eMAG ale recenziilor si din notele individuale de trei, patru si cinci stele, iar unde o afirmatie apartine unui singur cumparator, am spus asta.

Doua limite. Doua produse din douasprezece nu declara densitatea, deci nu apar in graficul de pret pe kilogram. Iar notele sunt comune pe marimile si culorile aceluiasi vanzator: cele 190 de note ale seturilor de hotel apar identic pe doua produse din articol, iar cele 11 ale prosoapelor vandute la bucata acopera sase culori si doua marimi.

Intrebari frecvente

Ce prosoape de baie sa cumpar?

Setul Greek Hotel Supplier de 4 prosoape de 50x90 cm costa 74,99 lei, are 500 de grame pe metru patrat si 96 la suta pareri pozitive din 190 de note. E si cel mai bun raport din comparatie: 83 de lei pentru fiecare kilogram de bumbac. Daca vrei ceva mai gros, setul Daveza de 6 prosoape are 600 de grame pe metru patrat si 99 la suta pareri pozitive.

Ce inseamna GSM la prosoape?

Grame pe metru patrat de tesatura, adica densitatea. E singura cifra care descrie cu adevarat un prosop, pentru ca spune cat bumbac ai in mana. Sub 400 e prosop subtire, de bucatarie sau de hotel ieftin. Intre 400 si 550 e zona obisnuita de baie. Peste 600 devine gros si pufos, dar si greu de uscat. Zece dintre cele 12 produse comparate declara cifra.

Cat ar trebui sa coste un prosop bun?

Depinde de marime si de densitate, de aceea pretul pe bucata nu ajuta. Raportat la bumbacul din el, comparatia de fata da de la 49 la 276 de lei kilogramul. Zona rezonabila e intre 75 si 95 de lei kilogramul, unde intra toate seturile de hotel si cele premium in ambalaj de patru sau sase bucati.

De ce lasa prosoapele noi scame?

Pentru ca firele taiate la fabricatie se desprind la primele spalari. E rezerva care apare cel mai des in recenziile din acest articol, la cinci produse din douasprezece. Se rezolva in mare parte cu o prima spalare separata, la 40 de grade, cu o cana de otet in loc de balsam si fara uscator. Daca lasa scame si dupa a cincea spalare, firul e scurt si prosopul se va rari.

Ce marime de prosop imi trebuie?

Pentru corp, 70x140 cm e marimea standard care infasoara un adult. 50x90 e prosopul de fata si de maini uscate, folosit cel mai des in baie. 30x50 e pentru maini, langa chiuveta. 50x70 e prosopul de picioare, care sta pe jos si de aceea are densitate mai mare. Un set complet de baie le are pe toate patru.

Bumbac egiptean, turcesc sau obisnuit?

Bumbacul egiptean si cel turcesc au fibra mai lunga, deci firul se rupe mai greu si lasa mai putine scame. Din comparatie, doua produse declara provenienta: unul bumbac turcesc si altul egiptean. Diferenta reala se vede dupa douazeci de spalari, nu in magazin, iar eticheta singura nu garanteaza nimic fara o densitate decenta in spate.

Merita prosoapele din microfibra?

Merita pentru sala, plaja si drum, unde conteaza sa se usuce repede si sa ocupe putin. Cele doua din comparatie au 220 de grame pe metru patrat, adica jumatate din cel mai subtire prosop de bumbac, si se strang intr-o husa. Pentru baie, acasa, majoritatea oamenilor le gasesc neplacute la atingere si mai putin absorbante decat par.

La ce temperatura se spala prosoapele?

Paginile produselor din acest articol declara 40 sau 60 de grade ca temperatura maxima, iar 60 e suficient pentru igienizare. Ce conteaza mai mult e sa nu folosesti balsam: el depune un strat care astupa bucla de bumbac si taie exact absorbtia pentru care ai cumparat prosopul. Inalbitorul e interzis explicit la noua din cele 12 produse.

Cat rezista un prosop?

Un recenzent al unui produs din acest articol da reperul cel mai util: bumbacul bun ramane dens dupa cincizeci de spalari, cel slab se rareste mult mai devreme. La un prosop folosit de doua-trei ori pe saptamana, cincizeci de spalari inseamna in jur de doi ani. Daca dupa un an prosopul e subtire si aspru, firul era scurt de la inceput.

De ce nu mai absorb prosoapele dupa o vreme?

Cel mai des din cauza balsamului de rufe, care lasa un film siliconic pe fibre. Se scoate cu o spalare la 60 de grade cu o cana de otet alb si fara detergent. A doua cauza e uscatorul pe temperatura mare, care arde varfurile buclelor. A treia e calcarul din apa, care se depune in fibra.

Ce set de prosoape iau cadou?

Un set de patru sau sase bucati cu densitate de 600 de grame pe metru patrat, in ambalaj. Din comparatie, setul Daveza de 6 prosoape costa 239,99 lei, are bumbac turcesc certificat OEKO-TEX si 99 la suta pareri pozitive din 85 de note, cea mai buna rata din articol. Pe kilogram costa cu 50 la suta mai mult decat seturile de hotel, dar diferenta se duce in prezentare si in moliciune.

Prosoapele de hotel sunt mai bune?

Sunt gandite pentru spalare deasa la temperatura mare, deci au fir rezistent si de obicei nu au model. Din comparatie, trei produse poarta numele de hotel supplier, toate cu 500 sau 600 de grame pe metru patrat, si sunt cele mai ieftine pe kilogram de bumbac. In schimb sunt albe sau gri simple, deci nu arata bine intr-o baie amenajata.

CC

Redactia CentroCasa

Scris si verificat de Lucian Grecu si Alina Grecu, pe paginile produselor, recenziile cumparatorilor si surse publice.

Preturile si disponibilitatea se schimba pe eMAG. Apasa pe un model ca sa vezi pretul de acum. CentroCasa poate primi un comision pentru produsele cumparate prin linkurile de pe site, fara cost suplimentar pentru tine.

Articole similare