Cele mai bune dedurizatoare de apa: compara pretul pe litrul de rasina

Dedurizatoarele Expert Water, KEMAN si purificatorul Aquaphor, comparate pe raftul eMAG
Cuprins
  1. Cele unsprezece produse comparate
  2. Aceeasi rubrica, la 20 si la 4.936 de lei
  3. Pretul pe litru de rasina
  4. Debitul, in doua unitati care nu se compara
  5. „Numar trepte filtrare” la un dedurizator
  6. Notele se sprijina pe cateva pareri
  7. Cum alegi, pe cazuri
  8. Preturile celor unsprezece
  9. Toate cele 21 de produse masurate
  10. Ce dedurizator sa iei, pe scurt
  11. Ce am comparat
  12. Intrebari frecvente

Am citit paginile a douazeci si unu de produse din cautarea „dedurizator apa” de pe eMAG. Primul lucru care a iesit nu are legatura cu preturile. Rubrica „Metoda filtrare: Dedurizare” apare si la o statie de 4.936,20 de lei, si la un filtru montat pe robinet de 20 de lei.

De doua sute patruzeci si sapte de ori diferenta de pret, aceeasi metoda declarata. Filtrul de 20 de lei nu are rasina cationica si nu se regenereaza cu sare, deci nu poate deduriza nimic. Rubrica e completata gresit, iar cautarea il aseaza langa aparate care chiar fac treaba. Din cele 21 de produse, 15 sunt dedurizatoare adevarate, intre 2.968,90 si 6.591 de lei. Celelalte sase sunt filtre, purificatoare cu osmoza inversa si cartuse de schimb, intre 20 si 1.280,11.

Pentru cele 15 reale exista o singura metrica pe care se pot compara: pretul pe litru de rasina. Merge de la 131,39 la 271,45 de lei — de doua ori si ceva. Iar in interiorul aceleiasi familii, litrul se ieftineste perfect monoton pe masura ce rezervorul creste. Recomandarea directa: KEMAN TKS 30L, la 3.941,70 de lei — 131,39 lei litrul, cel mai bun raport de pe raft, cu 46,6 litri pe minut si 4,89 din 65 de pareri.

Mai jos sunt unsprezece produse, de la 20 la 4.936,20 de lei. Masuratoarea e din 25 septembrie 2026.

Cele unsprezece produse comparate

KEMAN TKS 30L, cel mai ieftin litru de rasina
Cea mai buna alegere

KEMAN TKS 30L, cel mai ieftin litru de rasina

4.89 (65 pareri)

Treizeci de litri de rasina la 3.941,70 de lei — 131,39 lei litrul, cel mai bun raport de pe tot raftul masurat. Patruzeci si sase virgula sase litri pe minut, cel mai mare debit declarat din articol.

Pentru o casa cu doua bai si masina de spalat pornita simultan, asta inseamna ca nu simti scaderea de presiune. Cinci pana la zece persoane, dupa incadrarea producatorului.

Patru virgula optzeci si noua din 65 de pareri, nota impartita cu intreaga familie KEMAN TKS. Opt virgula sase bar presiune maxima de lucru, in banda comuna a raftului.

O singura treapta de filtrare declarata — ceea ce e corect pentru un dedurizator cu rasina cationica si arata ca pagina de produs a fost completata de cineva care stie despre ce vorbeste. Comparatia din interiorul familiei spune tot: TKS 15L costa 216,50 lei litrul, TKS 20L 179,28, TKS 25L 150,96, iar acesta 131,39.

Cel mai mare e cel mai ieftin la litru. Trei mii noua sute patruzeci si unu de lei si saptezeci de bani.

Rezervor mai mare inseamna si regenerari mai rare, deci mai putina sare consumata in acelasi interval. Rezerva: daca sunteti doi in casa, 30 de litri sunt mai mult decat iti trebuie.

Dar diferenta pana la TKS 20L e de 356,20 de lei, iar litrul e cu 47,89 mai ieftin.

Avantaje
  • 131,39 lei litrul, cel mai bun de pe raft
  • 46,6 l/min, cel mai mare debit din articol
  • O singura treapta declarata, corect pentru rasina cationica
  • Regenerari mai rare, mai putina sare
Dezavantaje
  • Supradimensionat pentru una-doua persoane
  • Nota e impartita cu toata familia TKS
  • Ocupa mai mult spatiu
  • Cere instalator si scurgere
Statie de dedurizare 30 l, al doilea raport
Alternativa la 30 de litri

Statie de dedurizare 30 l, al doilea raport

4.86 (49 pareri)

Treizeci de litri la 4.178,90 de lei — 139,30 lei litrul, al doilea cel mai bun raport din articol. Doua virgula doi metri cubi pe ora, adica 36,7 litri pe minut dupa conversie.

E una dintre cele cinci produse de pe raft care folosesc metri cubi in loc de litri pe minut. Patru virgula optzeci si sase din 49 de pareri.

Cu 237,20 de lei mai scumpa decat KEMAN TKS 30L, pentru acelasi volum si cu un debit mai mic cu zece litri pe minut. Patru mii o suta saptezeci si opt de lei si nouazeci de bani.

Nu declara presiunea maxima de lucru, spre deosebire de majoritatea raftului. Nu declara numarul de trepte.

E vanduta ca „statie de dedurizare profesionala”, formulare care pe acest raft nu corespunde niciunei rubrici in plus. Are sens daca nu gasesti KEMAN pe stoc si vrei acelasi volum.

Rezerva: platesti 237 de lei in plus pentru o pagina de produs mai saraca si un debit mai mic. La volum egal, alegerea rationala e cealalta.

Avantaje
  • 30 de litri de rasina
  • 139,30 lei litrul, al doilea raport din articol
  • 4,86 din 49 de pareri
  • 36,7 l/min, suficient pentru o casa
Dezavantaje
  • Cu 237,20 lei peste KEMAN TKS 30L
  • Debit mai mic cu 10 l/min
  • Nu declara presiunea maxima
  • Debitul e dat in m³/h, nu in l/min
Statie 26 l, 145,95 lei litrul
Mijlocul raftului

Statie 26 l, 145,95 lei litrul

4.86 (49 pareri)

Douazeci si sase de litri la 3.794,70 de lei — 145,95 lei litrul, al treilea raport din articol. Doua virgula unu metri cubi pe ora, adica 35 de litri pe minut.

Patru virgula optzeci si sase din 49 de pareri. Opt virgula sase bar presiune maxima de lucru.

Rubrica „Metoda filtrare” declara doua lucruri: „Polipropilena extrudata” si „Dedurizare” — deci are si un prefiltru mecanic, nu doar rasina. E singurul dedurizator din articol care declara asta in rubrica.

O singura treapta declarata la numarul de trepte, ceea ce intra in contradictie cu cele doua metode de mai sus. Trei mii sapte sute nouazeci si patru de lei si saptezeci de bani.

Prefiltrul de polipropilena chiar conteaza: retine nisipul si rugina care ar imbacsi rasina, si e piesa care se schimba ieftin. La 26 de litri acopera cinci-opt persoane, dupa incadrarea producatorului.

Rezerva: e cu 147 de lei sub KEMAN TKS 30L si primesti cu patru litri de rasina mai putin. Ca raport, KEMAN ramane in fata.

Avantaje
  • Declara si prefiltru de polipropilena
  • 145,95 lei litrul
  • 35 l/min si 8,6 bar
  • 4,86 din 49 de pareri
Dezavantaje
  • Rubrica de trepte contrazice metodele declarate
  • Mai scump la litru decat KEMAN TKS 30L
  • Debitul e dat in m³/h
  • Doar 26 de litri
KEMAN TKS 25L, varianta pentru 4-7 persoane
Cea mai echilibrata

KEMAN TKS 25L, varianta pentru 4-7 persoane

4.89 (65 pareri)

Douazeci si cinci de litri la 3.774 de lei — 150,96 lei litrul. Patru pana la sapte persoane, incadrarea cea mai des intalnita pentru o familie obisnuita.

Doua virgula doi metri cubi pe ora, adica 36,7 litri pe minut. Aici e gasirea: exista un al doilea KEMAN de 25 de litri pe acelasi raft, modelul KY, la 4.

936,20 de lei. Aceeasi marca, acelasi volum, aceeasi nota de 4,89 din 65 de pareri.

Diferenta: 1. 162,20 de lei, adica 30,8 la suta.

Patru virgula optzeci si noua din 65 de pareri. Sapte bar presiune maxima, mai putin decat cei 8,6 ai majoritatii raftului.

Rubrica declara 25,5 litri, desi titlul spune 25. Diferenta e mica, dar arata ca titlul si pagina produsului nu sunt scrise de aceeasi mana.

O singura treapta de filtrare, corect. Trei mii sapte sute saptezeci si patru de lei.

Rezerva: pentru 167,70 de lei in plus iei TKS 30L, cu cinci litri mai mult si zece litri pe minut in plus la debit. E cea mai buna trecere de nivel din tot articolul.

Avantaje
  • Acopera 4-7 persoane, incadrarea cea mai utila
  • 150,96 lei litrul
  • 36,7 l/min
  • Cu 1.162,20 lei sub KY de acelasi volum
Dezavantaje
  • 7 bar, sub restul raftului
  • Titlul zice 25 l, rubrica zice 25,5
  • TKS 30L costa doar 167,70 lei in plus
  • Nota impartita cu toata familia
KEMAN TKS 20L, pentru 2-5 persoane
Pentru apartament

KEMAN TKS 20L, pentru 2-5 persoane

4.89 (65 pareri)

Douazeci de litri la 3.585,50 de lei — 179,28 lei litrul. Treizeci si trei virgula trei litri pe minut, declarati direct in litri, fara conversie.

Doua pana la cinci persoane. Pentru un apartament de trei camere cu o baie, e dimensionarea corecta.

Opt virgula sase bar presiune maxima. Patru virgula optzeci si noua din 65 de pareri.

O singura treapta de filtrare, corect declarata. Trei mii cinci sute optzeci si cinci de lei si cincizeci de bani.

Diferenta pana la TKS 25L e de 188,50 de lei pentru cinci litri in plus de rasina — adica 37,70 de lei litrul suplimentar, fata de 179,28 cat costa litrul din acest aparat. Asta e calculul care merita facut la orice familie de produse: nu compara preturile intregi, compara cat te costa litrul urmator.

Rezerva: daca ai casa si doua bai, 20 de litri sunt la limita. Treci la 25 sau 30.

Avantaje
  • Dimensionare corecta pentru apartament
  • 33,3 l/min declarati in litri
  • 8,6 bar
  • 179,28 lei litrul
Dezavantaje
  • Litrul suplimentar catre TKS 25L costa doar 37,70 lei
  • La limita pentru o casa cu doua bai
  • Nota impartita cu familia
  • Cere scurgere si priza
KEMAN TKS 15L, cel mai mic din familie
Cel mai scump litru din familie

KEMAN TKS 15L, cel mai mic din familie

4.89 (65 pareri)

Cincisprezece litri la 3.247,50 de lei — 216,50 lei litrul, cel mai scump din toata familia KEMAN TKS. Si asta e lectia articolului: in interiorul aceleiasi familii, litrul scade de la 216,50 la 131,39 pe masura ce rezervorul creste.

Cea mai mica varianta e cea mai proasta afacere. Diferenta pana la TKS 30L e de 694,20 de lei, pentru cincisprezece litri de rasina in plus — adica 46,28 de lei litrul suplimentar, fata de 216,50 cat costa litrul din acest aparat.

Una pana la trei persoane, dupa incadrarea producatorului. Treizeci si unu virgula sase litri pe minut, surprinzator de aproape de variantele mari.

Opt virgula sase bar. Patru virgula optzeci si noua din 65 de pareri.

Trei mii doua sute patruzeci si sapte de lei si cincizeci de bani. Are sens daca locuiesti singur sau in doi si chiar nu ai loc pentru un aparat mai mare.

Rezerva: rezervorul mic regenereaza mai des, deci cere mai multa sare in acelasi interval. Economia initiala se erodeaza in timp.

Avantaje
  • Cel mai mic pret de intrare din familia KEMAN
  • 31,6 l/min, aproape cat variantele mari
  • 8,6 bar
  • Ocupa cel mai putin spatiu
Dezavantaje
  • 216,50 lei litrul, cel mai scump din familie
  • Regenereaza mai des, cere mai multa sare
  • Doar 1-3 persoane
  • Litrul suplimentar catre 30 L costa 46,28 lei
KEMAN KY 25L, cu 1.162,20 lei peste geamanul lui
Aceeasi marca, acelasi volum

KEMAN KY 25L, cu 1.162,20 lei peste geamanul lui

4.89 (65 pareri)

Patru mii noua sute treizeci si sase de lei si douazeci de bani pentru douazeci si cinci de litri de rasina — 197,45 lei litrul. KEMAN TKS 25L, de pe acelasi raft, are tot 25 de litri si costa 3.

774 de lei — 150,96 lei litrul. Diferenta: 1.

162,20 de lei. Aceeasi marca.

Aceeasi nota, 4,89 din 65 de pareri. Aceeasi incadrare, 4-7 persoane.

Treizeci si sase virgula sase litri pe minut, aproape identic cu cei 36,7 ai variantei TKS. Opt virgula sase bar, cu 1,6 peste TKS 25L care declara 7.

Rubrica „Numar trepte filtrare” e goala, iar la TKS 25L declara 1. Ce ar putea justifica diferenta e vana de comanda — piesa care conduce regenerarea si care e cea mai scumpa din aparat.

Dar nicio rubrica de pe pagina produsului nu o numeste, deci nu poti verifica. Cei 1,6 bar in plus la presiune sunt singura diferenta vizibila in rubrici.

O includem tocmai ca sa stea langa TKS 25L si sa se vada ce inseamna acelasi volum la doua preturi. Rezerva: daca vanzatorul iti explica ce vana are si de ce, poate merita.

De pe pagina produsului, nu se poate afla.

Avantaje
  • 8,6 bar presiune maxima, peste TKS 25L
  • 36,6 l/min
  • 4,89 din 65 de pareri
  • Acopera 4-7 persoane
Dezavantaje
  • 1.162,20 lei peste TKS 25L la acelasi volum
  • 197,45 lei litrul
  • Rubrica de trepte e goala
  • Nicio rubrica nu explica diferenta de pret
EWS 15 L cu vana CLACK SUA
Cel mai scump litru de pe raft

EWS 15 L cu vana CLACK SUA

4.75 (67 pareri)

Cincisprezece litri la 4.071,70 de lei — 271,45 lei litrul, cel mai scump raport de pe tot raftul masurat. Dar e singurul din articol care isi numeste vana in titlu: CLACK SUA.

Iar vana e piesa care conduce regenerarea, cea mai scumpa din aparat si cea care cedeaza prima. Asta e contra-argumentul la toata logica pretului pe litru: rasina e ieftina si se schimba la sapte-zece ani; vana e scumpa si decide daca aparatul tine cinci ani sau cincisprezece.

Douazeci si trei virgula trei litri pe minut, cel mai mic debit dintre dedurizatoarele din articol. Una pana la trei persoane.

Patru virgula saptezeci si cinci din 67 de pareri — cel mai mare esantion de pe tot raftul masurat. Opt virgula sase bar presiune maxima.

Patru mii saptezeci si unu de lei si saptezeci de bani. Varianta EWS-25, la 4.677,50 de lei, are 25 de litri si acelasi debit ca modelele KEMAN de varf.

Rezerva: platesti aproape dublu pe litru fata de KEMAN TKS 30L. Il alegi daca pui pret pe vana cunoscuta si pe cele 67 de pareri, nu daca faci calculul pe litru.

Avantaje
  • Singurul care isi declara vana in titlu, CLACK SUA
  • 67 de pareri, cel mai mare esantion de pe raft
  • 8,6 bar
  • Vana buna decide durata de viata a aparatului
Dezavantaje
  • 271,45 lei litrul, cel mai scump de pe raft
  • 23,3 l/min, cel mai mic debit dintre dedurizatoare
  • Doar 15 litri, pentru 1-3 persoane
  • De peste doua ori pretul pe litru al KEMAN TKS 30L
Dedurizator 11 l, cel mai ieftin de pe raft
Pretul de intrare

Dedurizator 11 l, cel mai ieftin de pe raft

4.86 (49 pareri)

Doua mii noua sute saizeci si opt de lei si nouazeci de bani — cel mai ieftin dedurizator adevarat de pe raftul masurat. Unsprezece litri de rasina cationica, cel mai mic volum din articol — 269,90 lei litrul, practic la egalitate cu EWS de 15 L pentru cel mai prost raport.

Zero virgula noua metri cubi pe ora, adica 15 litri pe minut. E jumatate din debitul celor mai multe dedurizatoare din articol, si e cifra care conteaza cel mai mult in practica: daca deschizi dusul si masina de spalat porneste, presiunea scade.

Una pana la patru persoane, dupa incadrarea producatorului — ceea ce pare optimist pentru 11 litri si 15 litri pe minut. Patru virgula optzeci si sase din 49 de pareri.

Opt virgula sase bar presiune maxima. O singura treapta, corect declarata.

Titlul spune explicit „rasina cationica”, ceea ce il separa clar de filtrele din aceeasi cautare. Are sens daca bugetul se opreste sub 3.000 de lei si ai un apartament mic cu o baie.

Rezerva: cu 278,60 de lei in plus iei KEMAN TKS 15L, care are cu patru litri mai mult si de doua ori debitul.

Avantaje
  • Cel mai mic pret de intrare pentru un dedurizator real
  • Declara explicit rasina cationica
  • 8,6 bar
  • 4,86 din 49 de pareri
Dezavantaje
  • 15 l/min, jumatate din debitul raftului
  • 269,90 lei litrul
  • Doar 11 litri de rasina
  • KEMAN TKS 15L costa doar 278,60 lei in plus
Aquaphor Morion, osmoza inversa — alt aparat
Nu e dedurizator

Aquaphor Morion, osmoza inversa — alt aparat

4.35 (48 pareri)

Nu e un dedurizator, e un purificator cu osmoza inversa. Rubrica „Tip” o spune: „Filtru”.

Metodele declarate sunt ionizare, microfiltrare si carbune activ. Osmoza inversa impinge apa printr-o membrana si scoate aproape tot ce e dizolvat, inclusiv calciul.

Dar o face la un singur robinet, nu in toata casa, si arunca la canalizare doua-trei litri pentru fiecare litru produs. Debitul spune tot: 7,8 litri pe ora.

Un dedurizator de pe acest raft trateaza 46,6 litri pe minut, adica de peste 350 de ori mai mult. O mie doua sute optzeci de lei si unsprezece bani.

Patru virgula treizeci si cinci din 48 de pareri. Cinci trepte de filtrare si 1,5 atmosfere presiune de lucru.

Rezolva alta problema: apa de baut curata la bucatarie. Nu opreste piatra din boiler, din masina de spalat sau de pe baterii — acolo continua sa ajunga apa dura.

Aquaphor e o marca serioasa in filtrarea apei, iar produsul e bun pentru ce face. Il includem fiindca apare in cautarea de dedurizatoare si arata ca un aparat de o mie de lei, deci pare o alternativa ieftina.

Nu este. Rezerva: daca ai apa dura si vrei sa protejezi instalatia, un purificator de bucatarie nu te ajuta deloc.

Avantaje
  • Apa de baut foarte curata la un robinet
  • Cinci trepte de filtrare declarate
  • Marca serioasa in filtrarea apei
  • Mult mai ieftin decat un dedurizator
Dezavantaje
  • Nu dedurizeaza apa din casa
  • 7,8 litri pe ora, doar la un robinet
  • Arunca apa la canalizare
  • Nu protejeaza boilerul si masina de spalat
Filtru de robinet de 20 de lei care declara „Dedurizare”
Rubrica gresita

Filtru de robinet de 20 de lei care declara „Dedurizare”

3.51 (35 pareri)

Douazeci de lei. Rubrica „Metoda filtrare” declara „Dedurizare” — exact ca statia de 4.936,20 de lei de mai sus.

De doua sute patruzeci si sapte de ori diferenta de pret, aceeasi metoda declarata in aceeasi rubrica. Ce ar trebui sa aiba un dedurizator: un rezervor cu rasina cationica, un rezervor de sare si o vana care conduce regenerarea.

Acesta e un cilindru care se insurubeaza pe capatul robinetului. Declara cinci trepte de filtrare si sapte litri pe minut.

Trei virgula cincizeci si unu din 35 de pareri — cea mai mica nota dintre produsele din acest articol. Ce face de fapt: retine particule mari si, poate, putin clor.

E o sita, nu un aparat de tratare a apei. Il includem exact ca sa nu fie cumparat din greseala.

Daca sortezi cautarea „dedurizator apa” dupa pret crescator, acesta e primul rezultat. Verificarea in zece secunde: un dedurizator adevarat are rezervor de sare.

Daca produsul nu are unde sa i se puna sare, nu dedurizeaza. A doua verificare: cauta cuvintele „rasina cationica” in titlu sau in descriere.

Cele 15 dedurizatoare reale de pe acest raft le au; filtrele, nu. Rezerva: la 20 de lei nu pierzi bani.

Pierzi daca il cumperi crezand ca rezolva piatra din boiler.

Avantaje
  • Douazeci de lei
  • Se monteaza fara instalator
  • Retine particule mari
  • Poate reduce clorul
Dezavantaje
  • Declara „Dedurizare” fara sa poata deduriza
  • Nu are rasina si nu are rezervor de sare
  • 3,51 din 35, cea mai mica nota din articol
  • Apare primul daca sortezi dupa pret

Aceeasi rubrica, la 20 si la 4.936 de lei

Observatia centrala a articolului nu vine dintr-un calcul, ci dintr-o comparatie de doua randuri. Rubrica „Metoda filtrare” declara „Dedurizare” la:

De ce se intampla

Rubricile eMAG sunt completate de vanzator, dintr-o lista de valori posibile. „Dedurizare” e in lista. Nimeni nu verifica daca produsul chiar face asta. Consecinta e mai grava decat pare: filtrele si cartusele intra in aceeasi cautare si in aceleasi filtre ca dedurizatoarele. Cine sorteaza dupa pret crescator primeste, in ordine, un filtru de 20 de lei, un cartus de 49,99 si un set de rezerve de 75 — inainte de primul aparat care chiar dedurizeaza.

Ce te costa

Cumperi un obiect care nu rezolva problema. Piatra continua sa se depuna in boiler, in masina de spalat si pe rezistente. Descoperi asta dupa cateva luni. Compari preturi care nu se compara. Un dedurizator la 3.000 de lei pare scump langa un „dedurizator” de 20. Sunt doua categorii diferite asezate in aceeasi lista.

Ce sa faci

Cauta rezervorul de sare. Un dedurizator cu rasina cationica se regenereaza cu sare si trebuie sa aiba unde sa i se puna. Daca in poze nu exista un compartiment de sare, produsul nu dedurizeaza. Cauta cuvintele „rasina cationica” in titlu sau in descriere. Toate cele 15 dedurizatoare reale de pe acest raft le contin. Ignora rubrica „Metoda filtrare” la aceasta categorie. E singura de pe raft care nu separa nimic.

Pretul pe litru de rasina

Cati lei platesti pentru fiecare litru de rasina la fiecare dedurizator
Datele din grafic, in tabel
Cati lei platesti pentru fiecare litru de rasina. In aceeasi familie KEMAN TKS, litrul scade de la 216,50 la 131,39 pe masura ce rezervorul creste. eMAG, 25 septembrie 2026
ModelValoare
EWS 15 L, 4.071,70 lei271,45 lei/l
Dedurizator 11 L, 2.968,90 lei269,90 lei/l
Statie 26 L cu sterilizator, 6.268,90 lei241,11 lei/l
Automat 20 L, 4.812,70 lei240,63 lei/l
KEMAN TKS 15 L, 3.247,50 lei216,50 lei/l
KEMAN KY 25 L, 4.936,20 lei197,45 lei/l
Statie 26 L, 4.715,01 lei181,35 lei/l
Statie 20 L, 3.599,70 lei179,98 lei/l
KEMAN TKS 20 L, 3.585,50 lei179,28 lei/l
KEMAN TKS 25 L, 3.774,00 lei150,96 lei/l
Statie 26 L, 3.794,70 lei145,95 lei/l
Statie 30 L, 4.178,90 lei139,30 lei/l
KEMAN TKS 30 L, 3.941,70 lei131,39 lei/l

Pentru cele 15 dedurizatoare reale, rasina e materialul care face treaba, iar volumul ei e declarat la toate. E singura baza de comparatie onesta. Raportul merge de la 131,39 la 271,45 de lei pe litru — de 2,07 ori. Si in interiorul aceleiasi familii, scade perfect monoton:

Intre cel mai mic si cel mai mare sunt 694,20 de lei si cincisprezece litri de rasina in plus. Litrul suplimentar costa 46,28 de lei, cand litrul din aparatul mic costa 216,50. Regula practica: nu cumpara varianta minima dintr-o familie de dedurizatoare. Treapta urmatoare e aproape mereu mai ieftina pe litru, iar rezervorul mai mare regenereaza mai rar, deci cere mai putina sare.

Contra-argumentul onest, care merita spus: rasina e partea ieftina si se schimba la sapte-zece ani. Vana de comanda e partea scumpa si cea care cedeaza prima. EWS de 15 L are cel mai prost raport pe litru de pe raft, 271,45 de lei, dar e singurul aparat din articol care isi numeste vana in titlu — CLACK SUA. Daca pagina de produs iti spune ce vana are, cifra pe litru conteaza mai putin.

Problema e ca doar una din cincisprezece produse o spune.

Debitul, in doua unitati care nu se compara

Debitul maxim declarat la fiecare dedurizator, adus la aceeasi unitate
Datele din grafic, in tabel
Debitul maxim declarat, adus la aceeasi unitate. Rubrica „Debit maxim” e completata in doua unitati incompatibile: unsprezece produse scriu l/min, cinci scriu m³/h. Un metru cub pe ora inseamna 16,67 litri pe minut. eMAG, 25 septembrie 2026
ModelValoare
KEMAN TKS 30 L, 3.941,70 lei46,6 l/min
Statie 26 L, 4.715,01 lei43,3 l/min
Statie 30 L, 4.178,90 lei2,2 m³/h = 36,7 l/min
KEMAN TKS 25 L, 3.774,00 lei2,2 m³/h = 36,7 l/min
KEMAN KY 25 L, 4.936,20 lei36,6 l/min
EWS-25, 4.677,50 lei36,6 l/min
Statie 26 L, 3.794,70 lei2,1 m³/h = 35,0 l/min
KEMAN TKS 20 L, 3.585,50 lei33,3 l/min
KEMAN TKS 15 L, 3.247,50 lei31,6 l/min
Automat 20 L, 4.812,70 lei30 l/min
Statie 20 L, 3.599,70 lei1,8 m³/h = 30,0 l/min
EWS 15 L, 4.071,70 lei23,3 l/min
Dedurizator 11 L, 2.968,90 lei0,9 m³/h = 15,0 l/min

Rubrica se numeste „Debit maxim” si e completata la 18 produse din 21. In doua unitati diferite:

Un metru cub pe ora inseamna 16,67 litri pe minut. Deci „2,2 m³/h” si „36,6 l/min” sunt practic acelasi lucru, scrise in doua feluri care nu se pot sorta. Dupa conversie, ierarhia arata asa: KEMAN TKS 30L conduce cu 46,6 l/min, urmat de statia de 26 l cu 43,3, apoi un pluton stans intre 35 si 36,7. La coada, dedurizatorul de 11 litri cu 15 l/min — mai putin de o treime din varf.

Cat iti trebuie: un dus curge cu 8-12 litri pe minut, o masina de spalat trage 10-15 la umplere. Pentru un apartament cu o baie, 25-30 de litri pe minut acopera tot. Pentru o casa cu doua bai, cauta peste 35. Cifra de 15 l/min a aparatului de 11 litri e sub pragul unui dus plus o masina de spalat pornita simultan. Nu e o defectiune, e dimensionarea lui — dar nu apare nicaieri ca avertisment.

„Numar trepte filtrare” la un dedurizator

Un dedurizator cu rasina cationica are, prin constructie, o singura treapta: apa trece prin rasina, ionii de calciu si magneziu sunt schimbati pe ioni de sodiu, apa iese moale.

Pe raftul masurat, rubrica declara:

Opt trepte intr-un dedurizator nu inseamna nimic tehnic. Poate numara etapele ciclului de regenerare, poate e preluata de pe pagina produsului unui filtru cu osmoza. Oricum ar fi, nu se compara cu „1” de la aparatul de alaturi, care e la fel de bun. Ce sa faci: la dedurizatoare, ignora numarul de trepte. La filtre de baut, unde e relevant, verifica sa fie intre 3 si 7 si sa spuna ce contine fiecare.

Notele se sprijina pe cateva pareri

Merita spus pentru o categorie in care se dau patru mii de lei. Pe raftul masurat, cele 60 de carduri cu recenzii au doar 33 de note distincte, iar grupurile mari sunt: sapte anunturi cu 4,86 din 49 de pareri, cinci cu 4,89 din 65, trei cu 4,75 din 67. Cele 65 de pareri ale familiei KEMAN TKS sunt impartite intre patru modele diferite, de la 15 la 30 de litri. Nu stii cati oameni au cumparat exact volumul pe care il iei tu. Acelasi calcul, la pompe pentru piscina: 10 pompe intre 140 si 1.706 de lei.

Iar la capatul de sus al raftului apar grupuri cu 5 din 4 pareri, 5 din 5 si 4,8 din 5 — cifre care nu sustin nicio concluzie la un aparat de mii de lei. Ce sa faci: la aceasta categorie, nota conteaza mai putin decat de obicei. Uita-te la volumul de rasina, la debit, la vana declarata si la cine face montajul si service-ul.

Cum alegi, pe cazuri

Apartament, una-doua persoane, o baie. KEMAN TKS 15L la 3.247,50 lei, sau dedurizatorul de 11 l la 2.968,90 daca bugetul se opreste sub 3.000 — stiind ca are jumatate din debit. Apartament de trei-patru camere, o baie. KEMAN TKS 20L la 3.585,50 lei, 33,3 l/min. Familie de patru, casa cu doua bai. KEMAN TKS 25L la 3.774 de lei, sau direct TKS 30L la 3.941,70 pentru 167,70 de lei in plus. A doua varianta e cea rationala.

Casa mare, cinci-zece persoane. KEMAN TKS 30L la 3.941,70 lei — 46,6 l/min si cel mai ieftin litru de rasina de pe raft. Pui pret pe vana si pe service. EWS 15 L cu vana CLACK SUA la 4.071,70 lei, cu 67 de pareri. Accepta ca platesti dublu pe litru. Vrei doar apa de baut curata la bucatarie. Aquaphor Morion la 1.280,11 lei — dar stii ca piatra ramane in restul instalatiei.

Ai si o problema bacteriologica. Statia cu sterilizator UV la 6.268,90 lei. Altfel, nu.

Preturile celor unsprezece

Preturile celor unsprezece produse comparate
Datele din grafic, in tabel
Preturile celor unsprezece produse comparate. De la 20 la 4.936,20 de lei, toate in aceeasi cautare de „dedurizator apa”. eMAG, 25 septembrie 2026
ModelValoare
KEMAN KY 25 L4936,20 lei
Statie de dedurizare 30 L4178,90 lei
EWS 15 L, CLACK SUA4071,70 lei
KEMAN TKS 30 L3941,70 lei
Statie de dedurizare 26 L3794,70 lei
KEMAN TKS 25 L3774,00 lei
KEMAN TKS 20 L3585,50 lei
KEMAN TKS 15 L3247,50 lei
Dedurizator 11 L, rasina cationica2968,90 lei
Osmoza inversa Aquaphor Morion1280,11 lei
Filtru de robinet, „metoda: dedurizare”20,00 lei

Toate cele 21 de produse masurate

ProdusPretRasinaDebitLei pe litruNota
Statie cu osmoza inversa6.591,00 lei26 l plus 8 lnedeclarat—4,86 / 49
Statie 26 l cu sterilizator UV6.268,90 lei27 l35,0 l/min241,114,86 / 49
KEMAN KY 25 L4.936,20 lei25 l36,6 l/min197,454,89 / 65
Dedurizator 20 L automat4.812,70 lei20 l30,0 l/min240,634,75 / 67
Statie de dedurizare 26 l4.715,01 lei26,5 l43,3 l/min181,354,86 / 49
EWS-25 automat4.677,50 lei25 l36,6 l/min187,104,75 / 67
Statie de dedurizare 30 l4.178,90 lei30 l36,7 l/min139,304,86 / 49
EWS 15 L, vana CLACK SUA4.071,70 lei15 l23,3 l/min271,454,75 / 67
KEMAN TKS 30 L3.941,70 lei30 l46,6 l/min131,394,89 / 65
Statie de dedurizare 26 l3.794,70 lei26 l35,0 l/min145,954,86 / 49
KEMAN TKS 25 L3.774,00 lei25,5 l36,7 l/min150,964,89 / 65
Statie de dedurizare 20 l3.599,70 lei20 l30,0 l/min179,984,86 / 49
KEMAN TKS 20 L3.585,50 lei20 l33,3 l/min179,284,89 / 65
KEMAN TKS 15 L3.247,50 lei15 l31,6 l/min216,504,89 / 65
Dedurizator 11 l2.968,90 lei11 l15,0 l/min269,904,86 / 49
Aquaphor Morion, osmoza1.280,11 leinu are7,8 l/ora—4,35 / 48
Aquafilter Excito-B888,13 leinu arenedeclarat—4,58 / 45
Filtru INFINITQ139,99 leinu are4,0 l/min—4,48 / 31
Rezerve DOSAMAX BLU75,00 leicartus1,5 m³/h—4,71 / 21
Cartus Elindor49,99 leicartusnedeclarat—4,55 / 40
Filtru de robinet20,00 leinu are7,0 l/min—3,51 / 35

Ultimele sase randuri sunt in acelasi tabel fiindca sunt in aceeasi cautare, nu fiindca ar fi comparabile. Coloana de rasina e cea care separa un dedurizator de un filtru, si e singura care conteaza inainte de a compara preturi.

Ce dedurizator sa iei, pe scurt

Ce am comparat

Am deschis cautarea „dedurizator apa” pe eMAG, sortata dupa recenzii, si am numarat cele 66 de carduri de pe prima pagina. Saizeci aveau pareri, dar doar 33 de note distincte: grupurile mari sunt de sapte, cinci si trei anunturi care impart aceeasi nota, fiindca eMAG leaga recenziile de familia de produs, nu de model.

Am citit paginile a 21 de produse, acoperind toata banda de pret de la 20 la 6.591 de lei. Cincisprezece sunt dedurizatoare cu rasina cationica; sase sunt filtre, purificatoare cu osmoza inversa si cartuse de schimb, incluse tocmai fiindca apar in aceeasi cautare si in aceleasi filtre. Pentru fiecare am notat pretul, nota, numarul de pareri, toate rubricile tehnice si descrierea producatorului. Toate cifrele sunt citite de pe pagina produsului, nu de pe cardul din lista, si toate produsele erau pe stoc in ziua masuratorii.

Pretul pe litru e impartirea pretului la volumul de rasina din rubrica „Capacitate rezervor”, nu la cifra din titlu — acolo unde cele doua difera, am folosit rubrica si am semnalat diferenta. Debitele au fost aduse toate in litri pe minut, la 16,67 litri pe minut pentru fiecare metru cub pe ora, fiindca altfel cele doua grupuri de produse nu se pot aseza in aceeasi ordine.

Preturile si notele sunt cele de pe eMAG din 25 septembrie 2026. Ce ramane valabil dupa ce preturile se schimba sunt cele trei verificari: cauta rezervorul de sare si cuvintele „rasina cationica” ca sa stii daca produsul chiar dedurizeaza, imparte pretul la litrii de rasina in loc sa compari preturile intregi, si adu debitele la aceeasi unitate inainte sa le pui in ordine.

Intrebari frecvente

Ce dedurizator sa cumpar?

KEMAN TKS 30L, la 3.941,70 de lei: 30 de litri de rasina la 131,39 lei litrul, cel mai bun raport de pe raftul masurat, cu 46,6 litri pe minut debit declarat si 4,89 din 65 de pareri. Pentru un apartament cu una-doua persoane, KEMAN TKS 15L la 3.247,50 ajunge, desi litrul costa 216,50.

Cati litri de rasina imi trebuie?

Regula folosita de producatorii de pe raftul masurat: 15 litri pentru 1-3 persoane, 20 pentru 2-5, 25 pentru 4-7, 30 pentru 5-10. Daca esti la limita, ia varianta mai mare: nu doar ca acopera mai mult, dar litrul de rasina e mai ieftin, iar regenerarile sunt mai rare, deci consumi mai putina sare.

Ce e diferenta dintre dedurizator si filtru cu osmoza?

Dedurizatorul schimba ionii de calciu si magneziu pe rasina cationica si se regenereaza cu sare: scoate piatra din toata apa casei. Osmoza inversa impinge apa printr-o membrana si scoate aproape tot, dar doar la un robinet si cu apa de canalizare pierduta. Sunt doua aparate pentru doua probleme, iar aceeasi cautare le pune impreuna.

De ce apare un filtru de 20 de lei la cautarea de dedurizatoare?

Pentru ca pagina de produs lui declara „Metoda filtrare: Dedurizare”, exact ca statiile de 4.936 de lei. Un filtru montat pe robinet nu are rasina cationica si nu se regenereaza cu sare, deci nu poate deduriza. Rubrica e completata gresit, iar cautarea il aseaza langa aparate de 247 de ori mai scumpe.

Cat de des consuma sare?

Depinde de duritatea apei si de cat consumi, dar ordinul de marime e un sac de 25 de kilograme la doua-trei luni pentru o familie de patru oameni. Un rezervor mai mare de rasina regenereaza mai rar, deci are nevoie de mai putina sare in acelasi timp — motiv in plus sa nu iei varianta minima din familie.

Ce inseamna debitul maxim?

Cati litri pe minut poate trata aparatul fara sa scada presiunea in casa. Pentru un apartament cu doua bai ai nevoie de cel putin 25-30 de litri pe minut. Atentie la rubrica de pe eMAG: unele produse scriu litri pe minut, altele metri cubi pe ora. Un metru cub pe ora inseamna 16,67 litri pe minut.

Ce duritate are apa la mine?

O afli de pe site-ul operatorului local de apa sau cu un test de duritate de cateva zeci de lei. Peste 15 grade germane apa e dura si un dedurizator se justifica; sub 10 nu merita. Duritatea decide si cat de des regenereaza aparatul, deci si costul cu sarea.

Unde se monteaza?

Pe conducta principala, imediat dupa contor si dupa robinetul general, inainte de orice ramificatie. Are nevoie de priza si de o scurgere pentru apa de regenerare. E o lucrare de instalator, nu una de facut singur, si costa de obicei intre 300 si 600 de lei in plus fata de aparat.

Merita unul cu sterilizator UV sau cu osmoza inclusa?

Merita doar daca ai si o problema bacteriologica sau vrei apa de baut tratata la un robinet separat. Pe raftul masurat, statiile combinate costa 6.268,90 si 6.591 de lei, peste 2.300 mai mult decat un dedurizator de acelasi volum. Daca vrei doar sa scapi de piatra, nu ai nevoie de ele.

De ce doua dedurizatoare de acelasi volum costa diferit?

Pentru vana de comanda si pentru rasina, in principal. Pe raftul masurat, KEMAN KY 25L costa 4.936,20 de lei si KEMAN TKS 25L costa 3.774 — acelasi volum, aceeasi marca, aceeasi nota, 1.162,20 lei diferenta. Verifica in pagina de produs ce vana are, fiindca acolo se duc banii si acolo se strica aparatele.

CC

Redactia CentroCasa

Scris si verificat de Lucian Grecu si Alina Grecu, pe paginile produselor, recenziile cumparatorilor si surse publice.

Preturile si disponibilitatea se schimba pe eMAG. Apasa pe un model ca sa vezi pretul de acum. CentroCasa poate primi un comision pentru produsele cumparate prin linkurile de pe site, fara cost suplimentar pentru tine.

Articole similare